Polski Portal Morski
Aktualności Turystyka

Statek flagowy Festiwalu Wisły zwodowany

Trzynastometrowa nasuta będzie od tego roku statkiem flagowym Festiwalu Wisły. W środę została zwodowana w Gassach (Mazowieckie). Za miesiąc dotrze do Torunia, by wziąć udział w piątym największym w Polsce zlocie tradycyjnych jednostek rzecznych.

Nasuta, czyli średniowieczny statek transportowy, ma trzynaście metrów długości i trzy szerokości. Od tego roku będzie jednostką flagową festiwalu, a we wtorek została po raz pierwszy zwodowana.

Jak informują organizatorzy festiwalu, prace wykończeniowe będą jeszcze trwały przez kilkanaście dni w Porcie Czerniakowskim w Warszawie, ale za miesiąc jednostka pojawi się w Toruniu podczas kolejnego Festiwalu Wisły, które łączy miłośników wiślanej turystyki.

Chrzest jednostki i oficjalne nadanie nazwy ma nastąpić drugiego dnia festiwalu – 14 sierpnia – w Toruniu.

„Wzorem dla zespołu doświadczonych szkutników i konsultantów naukowych było gotyckie malowidło z połowy XV wieku zdobiące ścianę kościoła Najświętszej Marii Panny w Toruniu. Historycy uznają ten fresk za najdoskonalsze, bo w dużym stopniu realistyczne, średniowieczne przedstawienie statku rzecznego w skali Europy. Stąd odważny pomysł, by nasuta z toruńskiego malowidła ożyła i popłynęła Wisłą. Właśnie stało się to faktem” – poinformowali w środę organizatorzy Festiwalu Wisły.

Piąty Festiwal Wisły odbędzie się od 13 do 15 sierpnia. Wcześniej, bo jeszcze w lipcu, z Krakowa wyruszy flis św. Jakuba, którego uczestnicy dotrą w połowie sierpnia do Torunia i wezmą udział w festiwalowym zlocie. Flis dla wielu jest prawdziwym preludium wydarzenia. Szczegóły odnośnie do programu festiwalu mają być znane już wkrótce.

źródło:(PAP) fot. FB Festiwal Wisły

Zobacz podobne

Helsińska stocznia budująca lodołamacze kupiona przez Kanadyjczyków; koniec własności Rosjan

AZ

Ambasador RP w Berlinie dla PAP: Rada Państw Morza Bałtyckiego potępiła działania Rosji na Ukrainie, pokazała jedność wobec nowych wyzwań

AB

Na Kanale Elbląskim usunięto awarię; ruch jednostek zostanie wkrótce przywrócony

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie