Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Rosyjskie atomowe okręty podwodne paradują na Bałtyku

Rosyjski uderzeniowy okręt podwodny „Wiepr” typu „Szczuka-B” o napędzie atomowym przypłynął 10 lipca 2020 roku do Sankt Petersburga, gdzie weźmie udział w centralnej paradzie z okazji święta rosyjskiej marynarki wojennej. Wcześniej na redzie Kronsztadu zacumowały w tym samym celu dwa inne, atomowe okręty podwodne: strategiczny nosiciel rakiet balistycznych nowej generacji „Kniaź Władimir” typu „Boriej-A” oraz uderzeniowy krążownik podwodny „Orioł” typu „Antiej”.

Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało 10 lipca br. o przybyciu na Morze Bałtyckie kolejnej jednostki pływającej wchodzącej na co dzień w skład Floty Północnej. Na redzie Kronsztadu zacumował właśnie uderzeniowy, atomowy okręt podwodny „Wiepr” („K-157”) projektu 971 typu „Szczuka-B” (według NATO typu Akula). Jednostka ta nie jest nowa, jednak w zeszłym roku, w sierpniu zakończył się jej kilkuletni remont połączony z modernizacją w stoczni „Zwiezdoczka”.

„Tak więc, zgodnie z planem, w okresie od 8 do 10 lipca do Kronsztadu przybyły trzy atomowe okręty podwodne Floty Północnej – okręt podwodny z rakietami strategicznymi „Kniaź Władimir” typu „Boriej-A”, a także atomowe okręty podwodne „Orioł” i „Wiepr”.Admirał Nikołaj Jewmienow – dowódca rosyjskiej marynarki wojennej

W bazie morskiej w Kronsztadzie „Wiepr” dołączył do dwóch innych, atomowych okrętów podwodnych rosyjskiej Floty Północnej: strategicznego nosiciela rakiet balistycznych „Kniaź Władimir” projektu 955A typu „Boriej-A” oraz uderzeniowego krążownika „Orieł” (K-266) projektu 949A typu Antiej (według NATO typu Oscar).

Wszystkie te jednostki wezmą udział w paradzie okrętów i statków powietrznych lotnictwa morskiego, która jest zawsze najważniejszą częścią centralnych uroczystości z okazji święta Wojenno-Morskiej Floty w Sankt Petersburgu. Takie zgrupowanie na Bałtyku jednostek pływających z różnych flot (w tym nawet przerzuconych drogami śródlądowymi okrętów z Flotylli Kaspijskiej) jest zrozumiałe, ponieważ praktycznie każdego roku w święcie tym bierze osobiście udział Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin.

źródło: http://www.defence24/pl Fot. mil.ru

Zobacz podobne

Postęp prac na budowie Morskiego Terminala Przeładunkowego przy Rafinerii Gdańskiej

BS

Na Odrze trwa transport maszyny TBM, która wydrąży tunel na drodze ekspresowej S19

KM

Grupa Azoty znacząco obniżyła ceny nawozów azotowych

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie