Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Trwa budowa tunelu w Świnoujściu

Wyspiarka dotarła do najgłębszego miejsca, w jakim przewidziano drążenie. Teraz będzie się kierowała tylko ku górze, w stronę wyspy Wolin. Maszyna drążąca TBM do wczoraj zamontowała 170 półtorametrowych i 251 dwumetrowych pierścieni. Wydobyty w trakcie wiercenia urobek jest oczyszczany i transportowany na pole refulacyjne.

Nie tylko samo drążenie

TBM Wyspiarka po przejściu pod dnem Świny, przejdzie kolejną inspekcję. Ostatecznie zakończy pracę w komorze odbiorczej już na wyspie Wolin. Obecnie wykonywane jest deskowanie tzw. łoża dla TBM, które umożliwi wprowadzenie Wyspiarki do szybu odbiorczego. Poza tym trwają roboty konstrukcyjne rampy dojazdowej w segmentach od R1 do R16, zasypka stropu R14-R16, a także roboty wykończeniowe konstrukcji rampy.

Z kolei po stronie wyspy Uznam, skąd zaczęło się drążenie tunelu, uszczelniane są ściany szczelinowe oraz płyta denna komory startowej. W segmentach od S1 do S11 metodą stropową wykonywane są rampa oraz tunel. Na wiadukcie dojazdowym w ciągu ulicy Karsiborskiej montowane są krawężniki. Kontynuowana jest zasypka stropów w segmentach S10 oraz S11. Dodatkowo ściany szczelinowe są uszczelniane, wyrównywane i torkretowane. Trwają także roboty wykończeniowe konstrukcji rampy.

Najdłuższy w Polsce

Tunel będzie najdłuższą przeprawą podwodną w Polsce – to 1484 metry drążone przy pomocy TBM, a z odcinkami tunelu wykonanego metodami stropowymi aż 1780 metrów. Obecnie najdłuższym tunelem drogowym w kraju jest gdański tunel pod Martwą Wisłą – ma 1377 metrów.

Inwestorem jest Gmina Miasto Świnoujście. Inwestorem zastępczym Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział Szczecin. Nadzór nad projektem pełni SWECO/Lafrentz.

Źródło/fot UM Świnoujście

Zobacz podobne

Gróbarczyk: węgla nie zabraknie dzięki zwiększeniu możliwości przeładunkowych polskich portów

BS

Żaglowiec Zawisza Czarny potrzebuje wsparcia

Autor

MON: Pamiętajmy o naszych bohaterach!

KD

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie