Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo Ministerstwo Środowisko

Ukraina/ Prezes państwowego operatora: pochwalamy wyrok TSUE ws. gazociągu OPAL

Pochwalamy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który przyznał Polsce rację w sprawie gazociągu OPAL – oświadczył w czwartek szef państwowej spółki Operator Systemu Transportu Gazu Ukrainy Serhij Makohon.

„Pochwalamy decyzję TSUE, który dziś przyznał rację Polsce i oddalił odwołanie wniesione przez Niemcy, które zwiększało możliwość przepustową gazociągu OPAL rosyjskiego przedsiębiorstwa Gazprom” – napisał Makohon na portalu LinkedIn.

„Ciężko pracujemy na Ukrainie, by reformować nasz sektor energetyczny i rozdzielić tranzyt gazu od produkcji i handlu. Te zasady, znane jako trzeci pakiet energetyczny, chronią konkurencję i przynoszą korzyść europejskim konsumentom” – podkreślił.

Jak zauważył portal Hołos Ameryki, do czwartkowego wyroku TSUE odniósł się też Mychajło Honczar, ekspert ds. energetyki i bezpieczeństwa. Ekspert napisał na Facebooku, że „Polska zadała potężny cios niemieckim i ogólnie europejskim poplecznikom putinowskich gazociągów”. W jego ocenie czwartkowy wyrok TSUE „automatycznie pociąga za sobą analogiczne skutki także dla Nord Stream 2”.

„Ale oczywiście nie należy mieć złudzeń co do tego, że rosyjsko-niemiecki tandem powstrzyma swoje wysiłki w celu niszczenia energetycznej solidarności UE i poszukiwania nowych wariantów, przy obejściu prawa UE” – uważa ekspert.

TSUE oddalił w czwartek odwołanie wniesione przez Niemcy od wyroku Sądu UE w sprawie gazociągu OPAL – lądowej odnogi Nord Stream 1. Wyrok przesądza ostatecznie, że Gazprom może wykorzystywać na wyłączność co najwyżej połowę przepustowości OPAL-u.

Trybunał uznał, że wbrew argumentacji Niemiec zgodność z prawem każdego aktu instytucji UE dotyczącego unijnej polityki energetycznej należy oceniać w świetle zasady solidarności energetycznej.

W 2016 roku Niemcy przedłożyły Komisji Europejskiej wniosek o zmianę zasad korzystania z gazociągu OPAL. KE wydała decyzję, w której zmieniła warunki eksploatowania tej nitki, umożliwiając rosyjskiemu koncernowi Gazprom korzystanie w praktyce z całej przepustowości tej odnogi Nord Streamu. Spowodowało to redukcję przepływu gazu gazociągami jamalskim i Braterstwo, transportującymi gaz z Rosji do Unii Europejskiej przez Białoruś i Ukrainę.

Polska, popierana przez Łotwę i Litwę, wniosła do Sądu Unii Europejskiej sprawę o stwierdzenie nieważności decyzji KE, o którą zawnioskowały Niemcy. Zdaniem Polski przyznanie nowego wyłączenia dla gazociągu OPAL zagraża bezpieczeństwu dostaw gazu w UE, w szczególności w regionie Europy Środkowej.

Sąd UE wyrokiem z 10 września 2019 roku przyznał rację Polsce. Stwierdził nieważność decyzji KE z 2016 roku w związku z naruszeniem zasady solidarności energetycznej. Niemcy wniosły jednak do TSUE odwołanie od tego wyroku, podnosząc przede wszystkim, że solidarność energetyczna jest jedynie pojęciem o charakterze politycznym, nie zaś prawnym. TSUE odrzucił taką wykładnię w czwartkowym wyroku.

źródło : pap

Zobacz podobne

Rekordowa budowa placów manewrowo-składowych w Porcie Gdynia

KM

Rozpoczęło się ćwiczenie Renegade/Sarex-21

AB

Cargotec dostarczy wyposażenie RoRo dla polskich promów

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie