Polski Portal Morski
Aktualności

Związek Uczelni Fahrenheita wspiera Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot

Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita został nowym członkiem wspierającym Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot. Dołączył tym samym do grona kilkunastu instytucji, fundacji i uczelni, które już wcześniej zadeklarowały współpracę z OMGGS.

Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (dawniej: Gdański Obszar Metropolitalny) to stowarzyszenie 59 gmin, miast i powiatów województwa pomorskiego. Głównym celem instytucji jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju gospodarczego regionu liczącego ok. 1,6 mln ludzi, które przekładają się na jakość i komfort życia mieszkańców.

OMGGS jest też jedną z instytucji pośredniczących we wdrażaniu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego – zarządza funduszami europejskimi o wartości 1,76 mld zł, przyczyniając się zwiększenia konkurencyjności pomorskiej metropolii w kraju i na świecie.

W poniedziałek 12 lipca, podczas posiedzenia Rady OMGGS, do grona instytucji wspierających Obszar przyjęto nowego członka: Związek Uczelni w Gdańsku im. Daniela Fahrenheita (FarU), który współtworzą Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański (więcej o Związku Uczelni). 

– „Chcemy wspólnymi siłami budować nową jakość życia mieszkańców naszego regionu – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor PG i przewodniczący Zgromadzenia Związku Uczelni. – Zarówno FarU, jak i OMGGS przyświecają podobne cele: wzmacnianie relacji z przemysłem i biznesem, stworzenie na Pomorzu atrakcyjnego miejsca do życia i pracy, a także zbudowanie wiodącego ośrodka akademickiego w Polsce i Europie. Razem możemy więcej!” – dodał rektor PG.

– „Uniwersytet Gdański to nie tylko Gdańsk, ale również Sopot, Gdynia, Kaszuby, czy Półwysep Helski –  przekonywał prof. Piotr Stepnowski, rektor Uniwersytetu Gdańskiego. – Czujemy się związani z naszą metropolią i chcemy aktywnie brać udział w jej rozwoju, a także aktywnie ją wspierać. Mamy na tym polu dużo do zaoferowania – dodał, podkreślając jednocześnie wagę wspólnych celów strategicznych realizowanych zarówno w Związku Uczelni, jak i w OMGGS. – Połączyła nas ta sama idea wspólnych wysiłków i szukania efektu synergii, który jest wypadkową nie tylko dodania potencjałów, ale także efektu skali” – mówił rektor UG.

Nową sferę swojej obecności w OMGGS otwiera także Gdański Uniwersytet Medyczny. – Nasza uczelnia jest już mocno obecna w Obszarze na płaszczyznach ochrony zdrowia, leczenia i opieki zdrowotnej, a teraz także na poziomie dydaktyki, edukacji i nauki – powiedział prof. Michał Markuszewski, prorektor ds. nauki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.  Zamierzamy nadal aktywnie współpracować zarówno w Obszarze Metropolitalnym, jak również Związku Uczelni.

Pozostałe instytucje, które również wspierają OMGGS, to m.in. GIWK, Saur Neptun Gdańsk, Zakład Utylizacyjny w Gdańsku Szadółkach, Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku, Olivia Business Centre i GPEC.

Źródło: Politechnika Gdańska fot. TVP Info

Zobacz podobne

Polskie przedsiębiorstwa w europejskich programach obronnych

BS

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej sformułuje dezyderat ws. armatorów rybołówstwa

KM

Niemcy/ Minister gospodarki: nie pozwolimy na uruchomienie Nord Stream2

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie