Polski Portal Morski
Aktualności

25. Flis Odrzański wpłynie do miasta Szczecin

25. Flis Odrzański, po przebyciu rzeką ponad 400 km, wpłynie w sobotę do Szczecina. Blisko 80-metrową tratwę flisaków będzie można oglądać z nabrzeża.

„W tym roku Flis Odrzański został złożony z 50 m sześc. drzewa świerkowego, dostarczonego przez Lasy Państwowe z Nadleśnictwa w Szklarskiej Porębie, które musiało dojechać do Ścinawy koło Lubina. Tam w trzy dni złożyliśmy tratwę, która składa się z czterech elementów i ma prawie 80 m długości. W załodze płynie 10 osób” – powiedział PAP komodor flisu Arkadiusz Drulis.

Jak mówił, do tratwy dołączyły także inne jednostki, w tym „pływające wynalazki” – platformy, na których postawiona została np. przyczepa kempingowa lub namiot.

Flis rozpoczął się 1 lipca w Ścinawie (Dolnośląskie), uczestnicy mieli do pokonania 414 km, przystanki zaplanowano w 18 punktach, m.in. w Głogowie, Bytomiu Odrzańskim, Połęcku, Górzycy i Gryfinie – pojawienie się flisaków to zwykle okazja do świętowania dla lokalnej społeczności.

„Pogoda nas w tym roku bardzo rozpieszczała. Podczas budowy mieliśmy chłód, pracowaliśmy na dworze w niespecjalnie gorących warunkach, burze przychodziły tylko w nocy podczas postoju” – wyjaśnił komodor flisu.

Dodał, że również wiatr, a także średni poziom wody na Odrze były dla tratwy idealne – co ma szczególne znaczenie podczas jubileuszowej wyprawy. „Mieliśmy taką przychylność, po skończeniu tratwy pojawiła nam się na niebie potrójna tęcza bez opadów deszczu – bardzo dobry znak” – wskazał Drulis.

Sobotnia parada jednostek flisu ma się odbyć ok. godz. 14 na wysokości Wałów Chrobrego. W planach jest także m.in. spotkanie z żeglarzami. Tratwa ma zostać zdemontowana w niedzielę.

Flis Odrzański zainicjowała i przez ponad 20 lat organizowała Elżbieta Marszałek. Celem ekspedycji jest rozwinięcie turystycznej i rekreacyjnej funkcji Odry, a także przedstawienie tradycji flisackiej. Przez lata na trasie flisu rozwinęła się nadbrzeżna infrastruktura – powstały m.in. przystanie.

źródło(PAP) Fot. fb Flis Odrzański 

Zobacz podobne

 41 lat temu w Stoczni Szczecińskiej przekazano armatorowi pierwszy statek naukowo-badawczy z serii B 86 „VITYAZ”

BS

Ojciec polskiej marynarki Kazimierz Porębski

BS

Tajemnice piątego patrolu ORP Orzeł

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie