Polski Portal Morski
Aktualności

Julia Damasiewicz mistrzynią świata juniorek w kitesurfingu. Całe podium biało-czerwone!

Julia Damasiewicz (AZS Poznań) mistrzynią świata do lat 19 w konkurencji Formula Kite Foil! Srebrny medal wywalczyła Magdalena Woyciechowska (Sopocki Klub Żeglarski), a na najniższym stopniu podium stanęła Nina Arcisz (Sopocki Klub Żeglarski)! 

Julia Damasiewicz, która mimo niespełna 17 lat należy do ścisłej światowej czołówki wśród seniorek, była zdecydowaną faworytką zawodów. Młoda Polka udźwignęła presję i nie pozostawiła rywalkom żadnych złudzeń, wygrywając aż 13 z 17 rozegranych wyścigów. Polki zdominowały zawody, a oprócz medalistek, w pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze Dominika Sawicka (SKŻ Sopot, 6 miejsce) i Julia Morkowska (AZS Poznań, 10 miejsce). 

– Jestem bardzo szczęśliwa, wygranie mistrzostw świata to naprawdę wielki sukces. Ten sport to naprawdę duża część mojego życia i jestem podekscytowana tym zwycięstwem. Prowadziłem od pierwszego dnia, ale nie było łatwo, bo Magda jest bardzo szybka i czułam presję z jej strony. Dziękuję wszystkim, którzy we mnie wierzyli, kibicom i mojej rodzinie w Polsce, której dedykuję ten medal – mówi Julia Damasiewicz. 

To nie jedyne sukcesy w tych regatach. W rywalizacji mężczyzn Jakub „Speedy” Jurkowski (AZS Poznań) zajął czwarte miejsce. Z kolei Jan Koszowski (Sopocki Klub Żeglarski) wygrał konkurencję Arrows Youth Foil Class U17 i oficjalnie może się tytułować mistrzem świata do lat 17! W tej samej kategorii wiekowej wśród kobiet brązowy medal zdobyła Karolina Jankowska (Sopocki Klub Żeglarski). A wśród najmłodszych kitesurferów do lat 15, trzecie miejsce w mistrzostwach świata wywalczył jej klubowy kolega Jakub Balewicz! Warto dodać, że Arrows to najmłodsza konkurencja w kitesurfingowej rodzinie – startują w niej najlepsi zawodnicy młodego pokolenia na świecie (do lat 17). Ścigają się oni na monotypowym sprzęcie a klasa ta jest konkurencją przygotowawczą do olimpijskiej Formula Kite Foil. 

Włoska Gizzeria, gdzie odbyły się mistrzowskie regaty, bez wątpienia była biało-czerwona a nasi kitesurferzy zapisali piękną kartę w historii polskiego żeglarstwa. 

Polski kitesurfing systematycznie rośnie w siłę i bez wątpienia można pokusić się o stwierdzenie, że nasz kraj jest kitesurfingową potęgą. W Gizzerii startowało 10 Polaków, a liczniejsza była tylko reprezentacja Francji. 

Warto przypomnieć, że w roku 2020 Julia Damasiewicz zdobyła tytuł mistrzyni Europy seniorek w konkurencji Formula Kite i wicemistrzostwo Europy seniorek w konkurencji Formula Kite Foil. Medale w kategoriach do lat 19 zdobywali także Magdalena Woyciechowska, Nina Arcisz i Jakub Balewicz. Rok wcześniej Julia Damasiewicz zdobywała srebrne medale w regatach Pucharu Świata oraz w Igrzyskach Spotów Plażowych (World Beach Games). 

Modelowo też rozwija się kariera Jakuba Jurkowskiego. Zawodnik AZS Poznań był wicemistrzem świata i mistrzem Europy do lat 16, brązowym medalistą mistrzostw Europy U-19 w konkurencji Formula Kite, a w regatach Pucharu Świata plasuje się zazwyczaj w ścisłej światowej czołówce wśród seniorów. Warto dodać, że niemal wszyscy zawodnicy Kadry Narodowej PZŻ w kitesurfingu to sportowcy bardzo młodzi, najstarsi są w wieku 17 lat. A w ścisłej czołówce światowej od lat utrzymuje się najbardziej doświadczony 27-letni Maks Żakowski. To świetny prognostyk na przyszłość, wszak konkurencja Formuła Kite Foil zadebiutuje na igrzyskach w Paryżu w 2024 roku.

WYNIKI MŚ 

Formula Kite Mężczyźni

1 SGP 80 Maximilian Maeder 

2 ITA 38 Riccardo Pianosi 

3 NED 11 Jis van Hees 

Formula Kite Kobiety

1 POL 18 Julia Damasiewicz 

2 POL 7 Magdalena Woyciechowska 

3 POL 4 Nina Arcisz 

Aroows Youth Foil U17

1 POL 50 Jan Koszowski 

2 RYF 17 Mikhail Novikov 

3 ITA 75 Angelo Soli 

Arrows Youth Foil Kobiety

1 ISR 60 Gal Boker 

2 GBR 33 Ella Geiger 

3 POL 31 Karolina Jankowska 

Arrows Youth Foil U15

1 FRA 20 Enzo Louber 

2 SUI 52 Gian Andrea Stragiotti 

3 POL 32 Jakub Balewicz 

Źródło/fot.: Polski Związek Żeglarski

Zobacz podobne

OORP PIORUN I BŁYSKAWICA WALCZĄ POD USHANT

PL

Port Gdynia partnerem Enea IRONMAN Gdynia!

BS

URSA – Nowy statek Urzędu Morskiego w Gdyni już w Polsce

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie