Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Błaszczak: Pierwszy śmigłowiec AW 101 dla Marynarki Wojennej wykonał lot testowy

Pierwszy z zakupionych dla Marynarki Wojennej śmigłowiec Leonardo AW 101 wykonał swój testowy lot – poinformował we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak. Producent śmigłowca firma Leonardo podkreśla przy tej okazji znaczenie współpracy swoich zakładów w Polsce, Wielkiej Brytanii i Włoszech.

“AW 101 dla Marynarki Wojennej coraz bliżej. Pierwszy z czterech zakupionych śmigłowców wykonał swój testowy lot na terenie fabryki w Yeovil” – poinformował we wtorek Błaszczak na Twitterze.

Po uwagach obserwujących jego konto, w tym posłów opozycji, że śmigłowce dla Marynarki Wojennej miały być produkowane w Polsce, w zakładach PZL-Świdnik, które należą do Leonardo Helicopters, swoje stanowisko w tej sprawie przedstawił producent śmigłowca.

Firma Leonardo w komunikacie potwierdziła, że pierwszy śmigłowiec AW101 Polskiej Marynarki Wojennej wykonał swój pierwszy lot na terenie firmy w Yeovil. “Lot uwzględniał testy funkcjonalne głównych systemów płatowca, systemu sterowania, ponadto przeprowadzono kontrolę obsługi silnika w celu sprawdzenia zakresu prędkości śmigłowca” – poinformowano. Zapowiedziała też, dalsze testy śmigłowca.

Jednoczenie podkreśliła, że “osiągnięcie jest przykładem dobrze zintegrowanego zespołu Leonardo obejmującego Polskę, Wielką Brytanię i Włochy”. Przypomniała, że główny przedstawiciel firmy w Polsce – PZL-Świdnik, działa jako główny wykonawca kontraktu dla Marynarki Wojennej. “Wszystkie zespoły z trzech krajów ściśle współpracują ze sobą, aby zapewnić polskiemu Ministerstwu Obrony Narodowej te zaawansowane zdolności (śmigłowca AW 101 – PAP)” – wyjaśniono.

“PZL-Świdnik jest głównym wykonawcą i odpowiada za całość realizacji kontraktu, a w Leonardo, w Yeovil odbywa się montaż śmigłowca” – napisano w informacji. Podano też, że wspomniany przez szefa MON pierwszy lot nowego śmigłowca AW101 zbudowanego w Yeovil dla Wojska Polskiego “stanowi nie tylko kulminację procesu projektowania i produkcji, ale także początek fazy dokładnych testów rozwojowych śmigłowca”.

Głos w tej sprawie zabrał też Jacek Libucha, prezes PZL-Świdnik. Ocenił on, że projekt śmigłowca jest “przykładem udanej kooperacji przemysłu obronnego Włoch i Wielkiej Brytanii i PZL-Świdnik”. Według niego zakłady w Polsce “przyłączają się do światowej czołówki” produkując znaczną część struktur lotniczych tego śmigłowca, nie tylko dla programu polskiego, ale też innych odbiorców na świecie.

Prezes PZL-Świdnik przypomniał też, że wraz z umową główną na dostawy czterech śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej RP podpisano również umowę offsetową, której beneficjentem są Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 (WZL-1) w Łodzi, tworzące centrum wsparcia eksploatacji śmigłowców. Drugim beneficjentem kontraktu offsetowego jest Centrum Morskich Technologii Wojskowych Politechniki Gdańskiej. “Zarówno w tym kontrakcie, w którym PZL-Świdnik jest tzw. głównym wykonawcą, jak i we wszystkich naszych propozycjach ofertowych dla polskiego resortu obrony w zakresie śmigłowców zawsze dbamy o korzyści dla Polski, od obronnych po gospodarcze” – zapewnił.

AW 101 na wyposażeniu Marynarki Wojennej RP ma wykonywać szereg misji, w tym zwalczanie okrętów podwodnych (ZOP) oraz bojowe poszukiwanie i ratownictwo (CSAR). AW101 dla Brygady Lotnictwa Morskiego wyposażone będą w najnowocześniejsze systemy misji m. in. autopilot z trybami SAR, system transmisji danych, system nawigacji taktycznej oraz systemy ochrony i obrony (pasywnej i aktywnej). Ponadto AW101 wyposażone będą w radiostację taktyczną, radar rozpoznawczy, radionamiernik (DF), głowicę obserwacyjną (FLIR) i transponder z modem S. Będą również wyposażone w pokładowy karabin maszynowy 12,7 mm.

AW 101 jest już w służbie w niektórych z najważniejszych krajów NATO, takich jak Włochy, Wielka Brytania, Kanada, Dania, Norwegia i Portugalia.

źródło PAP

Zobacz podobne

Za nami Puchar Dnia Dziecka

BS

Boje Pułku Morskiego na linii Bugu i Narwi

Autor

Piąta dostawa LNG dla PGNiG do Kłajpedy.

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie