Polski Portal Morski
Aktualności Klaster Morski Porty Ważne

Jak postępują prace przy projekcie”Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m”

Urząd Morski w Szczecinie przedstawił stan zaawansowania prac przy modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m.

Na torze wodnym na km5+00 do 29+400 wytrwale pracuje pogłębiarka Vox Amalia, oprócz niej można również spotkać pracujące specjalistyczne pontony, które wyrównują powierzchnię dna toru i profilują skarpy podwodne. Trwają tez roboty przy wyspach, urobek jest w tej chwili odkładany obydwoma rurociągami na wyspę W22, w najbliższym czasie jeden z rurociągów zostanie przełożony do wyspy W28. Przy wyspie W22 trwa montaż kamienia hydrotechnicznego do umacniania skarp podwodnych, kamień transportowany jest barkami z krajów skandynawskich.

Prace pogłębiarskie wykonano w niemal 90%, planowane zakończenie prac pogłębiarskich to przełom sierpnia i września tego roku. Nieustannie trwają prace przy umacnianiu i profilowaniu skarp podwodnych przy Ostrowie Grabowskim, sukcesywnie do nabrzeża HUK docierają dostawy kamienia hydrotechnicznego.

Baza Oznakowania Nawigacyjnego

W ramach projektu, trwają także prace budowlane, związane z modernizacją obiektów Bazy Oznakowania Nawigacyjnego w Szczecinie. We wszystkich nowych obiektach kubaturowych (biura, magazyny, warsztaty) trwają już odbiory techniczne. Dobiegają także końca roboty drogowe, związane z budową dróg wewnętrznych. Zakończono roboty konstrukcyjne przy wszystkich nabrzeżach basenu Południowego, trwają tam aktualnie roboty uzbrojeniowe oraz montaż polerów, drabinek i odbojnic. Zakończono również prace konstrukcyjne przy pirsie, toczą się tam prace zbrojarskie oraz roboty czerpalne w samym basenie.

  

Konferencja informacyjna

W dniu 5 lipca, na terenie Grodziska w Lubinie odbyła się plenerowa konferencja informacyjna, poświęcona modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 metra. Udział w niej wzięli: sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Marek Gróbarczyk, posłowie na Sejm RP, Leszek Dobrzyński i Artur Szałabawka, a także wojewoda zachodniopomorski, Zbigniew Bogucki, oraz przedstawiciele samorządów, instytucji, firm branży gospodarki morskiej i mediów. Na konferencji przedstawiono szczegółową informację o stanie zaawansowania prac, zaprezentowano technologię ich prowadzenia, a także omówiono najciekawsze znaleziska archeologiczne, odkryte w czasie realizacji inwestycji.

źródło : mat.prasowy

Zobacz podobne

Rosyjski statek mógł naruszyć szwedzkie wody na Bałtyku; armia wszczęła dochodzenie

BS

Memorandum regulatorów z Polski i Danii ws. współpracy przy Baltic Pipe

JJ

Pola zakończyła pracę przy Baltic Pipe

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie