Polski Portal Morski
Aktualności Klaster Morski Porty Ważne

Jak postępują prace przy projekcie”Modernizacja toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 m”

Urząd Morski w Szczecinie przedstawił stan zaawansowania prac przy modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin do głębokości 12,5 m.

Na torze wodnym na km5+00 do 29+400 wytrwale pracuje pogłębiarka Vox Amalia, oprócz niej można również spotkać pracujące specjalistyczne pontony, które wyrównują powierzchnię dna toru i profilują skarpy podwodne. Trwają tez roboty przy wyspach, urobek jest w tej chwili odkładany obydwoma rurociągami na wyspę W22, w najbliższym czasie jeden z rurociągów zostanie przełożony do wyspy W28. Przy wyspie W22 trwa montaż kamienia hydrotechnicznego do umacniania skarp podwodnych, kamień transportowany jest barkami z krajów skandynawskich.

Prace pogłębiarskie wykonano w niemal 90%, planowane zakończenie prac pogłębiarskich to przełom sierpnia i września tego roku. Nieustannie trwają prace przy umacnianiu i profilowaniu skarp podwodnych przy Ostrowie Grabowskim, sukcesywnie do nabrzeża HUK docierają dostawy kamienia hydrotechnicznego.

Baza Oznakowania Nawigacyjnego

W ramach projektu, trwają także prace budowlane, związane z modernizacją obiektów Bazy Oznakowania Nawigacyjnego w Szczecinie. We wszystkich nowych obiektach kubaturowych (biura, magazyny, warsztaty) trwają już odbiory techniczne. Dobiegają także końca roboty drogowe, związane z budową dróg wewnętrznych. Zakończono roboty konstrukcyjne przy wszystkich nabrzeżach basenu Południowego, trwają tam aktualnie roboty uzbrojeniowe oraz montaż polerów, drabinek i odbojnic. Zakończono również prace konstrukcyjne przy pirsie, toczą się tam prace zbrojarskie oraz roboty czerpalne w samym basenie.

  

Konferencja informacyjna

W dniu 5 lipca, na terenie Grodziska w Lubinie odbyła się plenerowa konferencja informacyjna, poświęcona modernizacji toru wodnego Świnoujście – Szczecin do głębokości 12,5 metra. Udział w niej wzięli: sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Marek Gróbarczyk, posłowie na Sejm RP, Leszek Dobrzyński i Artur Szałabawka, a także wojewoda zachodniopomorski, Zbigniew Bogucki, oraz przedstawiciele samorządów, instytucji, firm branży gospodarki morskiej i mediów. Na konferencji przedstawiono szczegółową informację o stanie zaawansowania prac, zaprezentowano technologię ich prowadzenia, a także omówiono najciekawsze znaleziska archeologiczne, odkryte w czasie realizacji inwestycji.

źródło : mat.prasowy

Zobacz podobne

Lodołamanie na Zbiorniku Wodnym Włocławek zawieszone do środy

MZ

Tragiczny wypadek na Motławie

BS

Zakup okrętów podwodnych z napędem jądrowym dla Australii to konieczna odpowiedź na zbrojenia w regionie Azji i Pacyfiku

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie