Polski Portal Morski
Historia

ORP Grom zwodowany w brytyjskiej stoczni

ORP “Grom” był pierwszym z dwóch niszczycieli (kontrtorpedowców) zamówionych w Wielkiej Brytanii – drugim był istniejący do dzisiaj okręt -muzeum ORP “Błyskawica”.

W krótkiej notatce „Morze” nr 8/1936 informowało: „W dniu 21-go lipca odbyło się w stoczni Samuel White w Cowes uroczyste spuszczenie na wodę kontrtorpedowca „Grom”. Chrztu dokonała małżonka naszego konsula generalnego w Anglii, pani Poznańska; w uroczystościach wziął udział Szef Kierownictwa Marynarki Wojennej, admirał Świrski, oraz ambasador brytyjski w Warszawie, Kennard. Drugi kontrtorpedowiec tego typu, „Błyskawica”, spuszczony zostanie w ciągu października.”

Stępkę pod „Groma” położono 17 lipca 1935, a podniesienie bandery nastąpiło 11 maja 1937. Były to ówcześnie jedne z najsilniejszych i najszybszych okrętów w swojej klasie na świecie. Uzbrojenie główne skłądało się z 7 armat kal. 120 mm oraz 6 wyrzutni torpedowych kal. 533 mm. Dwie turbiny parowe Parsonsa o mocy łącznej 54 000 KM zapewniały ORP „Grom” prędkość 39,5 węzłów.

30 sierpnia 1939 roku niszczyciele „Burza”, „Błyskawica” i „Grom”, wobec groźby wybuchu wojny, wykonały plan „Pekin” – przejścia do Wielkiej Brytanii.

ORP „Grom” w czasie kampanii norweskiej, operował w rejonie Narwiku zwalczając ogniem artylerii niemieckie pozycje. 4 maja 1940 we fiordzie Rombakken, gdy okręt przygotowywał się do odkotwiczenia, został zaatakowany przez niemiecki bombowiec. Dwie z sześciu bomb trafiły- pierwsza wybuchła przy burcie, uszkadzając ją na długości 20 m, druga trafiła w śródokręcie, powodując jeszcze eksplozję torped w wyrzutni. „Grom” zatonął w ciągu 3 minut – zginęło 59 członków załogi. Rozbitków ostrzelali także Niemcy ze stanowisk na brzegu. Uciszył ich dopiero ogień brytyjskiego niszczyciela HMS „Bedouin” biorącego udział w akcji ratunkowej.

Pierwsze nurkowania na wrak polskiego okrętu przeprowadzono 6 października 1986. Podczas nurkowań w sierpniu 2010, z udziałem m.in. Polaków ustalono, że przełamany na pół wrak spoczywa pionowo na ścianie skalnej na głębokości 115 m.

źródło :mmw fot. wikipedia

Zobacz podobne

Akcja ,,Wraki Jeziora Dąbie”

AB

Karol Olgierd Borchardt – kapitan własnej duszy

KD

W Święto Niepodległości o postrzeganiu gospodarki wodnej 100 lat temu

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie