Polski Portal Morski
Aktualności Historia Środowisko Turystyka

Pozostałości antycznej drogi odkryto pod laguną w Wenecji

Pozostałości antycznej drogi i prawdopodobnie mola z czasów Cesarstwa Rzymskiego odkryto pod laguną w Wenecji. Odkrycie dokonane dzięki badaniu dna w kanale Treporti potwierdza, że wieki przed założeniem miasta były tam już stałe osady.

Wyniki badań zostały opublikowane w czwartek w piśmie „Scientific Reports”, a przeprowadził je zespół z Instytutu Nauk Morskich włoskiego Komitetu Badań Naukowych i z uniwersytetu w Wenecji.

Celem badań było stworzenie mapy weneckich kanałów przy pomocy sonaru – wyjaśniła geofizyk Fantina Madricardo. „Badając zebrane dane stwierdziliśmy obecność 12 struktur w jednej linii długości ponad kilometra” – dodała.

W ten sposób naukowcy ustalili, że była to droga z czasów Cesarstwa Rzymskiego, biegnąca wzdłuż linii brzegowej, obecnie zalana przez morze. Odnalezione przez nich pozostałości muru długości 135 metrów i 4 metrów wysokości to ich zdaniem prawdopodobnie fragment budowy portowej lub mola.

źródło(PAP) fot.tvp info

Zobacz podobne

Chrzest gazowców dla PGNiG w koreańskiej stoczni

BS

PGNiG: sytuacja spółki jest stabilna, bieżąca płynność nie jest zagrożona

KM

Biało-czerwona dominacja na Atlantyku!

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie