Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Prezydent: deklaracja Niemiec i USA o NS2 zmniejsza bezpieczeństwo znacznej części Europy

Prezydent Andrzej Duda skrytykował w czwartek w wypowiedzi dla PAP amerykańsko-niemieckie porozumienie w sprawie budowy Nord Stream 2. Deklaracja Niemiec i USA zmniejsza – jego zdaniem – bezpieczeństwo znacznejczęści Europy i może być zachętą do prowadzenia przez Kreml polityki faktów dokonanych.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena i niemieckie MSZ ogłosiły w środę we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy, USA wstrzymują nakładanie sankcji na NS2, zaś Niemcy zainwestują w ukraińskie projekty i zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji.

Prezydent Andrzej Duda, poproszony przez PAP o komentarz w tej sprawie, powiedział: „Deklaracja Niemiec i USA zmniejsza bezpieczeństwo znacznej częściEuropy, w tym szeregu państw Unii Europejskiej. Przypomina ona niestety reset z Rosją z 2009 roku, który pozostał nie bez wpływu na późniejszą agresywną politykę Rosji i w jej efekcie tragedię Ukrainy”.

Prezydent zauważył, że „dokument zaprzecza też twierdzeniom o biznesowym charakterze Nord Stream 2”. „Znamienny jest fakt, że +porozumienie+ wynegocjowano ponad głowami wielu państw, zwłaszcza Ukrainy, a o jego zawarciu kanclerz Merkel osobiście poinformowała Wladimira Putina” – powiedział prezydent.

Według prezydenta „deklaracja pozwala w sposób nieskrępowany ukończyć budowę Nord Stream 2, nie wprowadza moratorium na jego użytkowanie i w rzeczywistości może być wręcz zachętą do prowadzenia przez Kreml polityki faktów dokonanych”.

„W tej sytuacji obowiązkiem polskich władz jest jak najszybsze zakończenie budowy niezależności energetycznej kraju” – powiedział prezydent Duda, precyzując, że wśród priorytetów jest „rozbudowa systemu gazoportów i rozwój infrastruktury przesyłowej, także w ramach projektów związanych z Trójmorzem”.

Prezydent podkreślił, że jest to „kontynuacja polityki wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego Polski rozpoczętej przez Lecha Kaczyńskiego”.

Źródło: PAP fot. TVP Info

Zobacz podobne

Nest w morzu !

BS

Historyczny prom Gryfia został wycofany z przetargu

Autor

Miesiąc do otwarcia kanału przez Mierzeję Wiślaną. „Tu trzeba przyjechać, to jest nowoczesność”

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie