Polski Portal Morski
Aktualności Extra

Regaty Bałtyckie. Etap Tallin – Kłajpeda wygrywa Fryderyk Chopin !

Regaty Bałtyckie 2021 podzielone zostały na dwa etapy. Tallin – Kłajpeda i Kłajpeda – Szczecin. Pierwszy z nich Tallin – Kłajpeda wygrał żaglowiec Fryderyk Chopin.

Regaty odbywają się w dniach 16 lipca – 1 sierpnia. Żaglowce rozpoczną wyścig w Tallinnie, skąd popłyną do litewskiej Kłajpedy, a zmagania  zakończą w Szczecinie. Pierwszy etap został już pokonany przez żaglowce a najlepszy okazał się statek ze Szczecina Fryderyk Chopin.

Fryderyk Chopin oddany do eksploatacji w roku 1992 zadebiutował wyścigiem przez Atlantyk w regatach Columbus i uplasował się na trzeciej pozycji. Od tego czasu spotyka się z innymi żaglowcami na Operacji Żagiel walcząc w regatach z najszybszymi żaglowcami świata. Jest to statek, który posiada oryginalne ożaglowanie typu bryg co pozwala mu osiągać duże prędkości. Obecnie jest trzecim największym żaglowcem tego typu na świecie oraz drugim największym, pływającym żaglowcem w Polsce.

Znany jako pokład krzewiący ideę wychowania morskiego oraz realizujący program edukacji morskiej podczas Szkół Pod Żaglami. Podczas The Culture Tall Ships Regatta 2011, STS Fryderyk Chopin uplasował się w czołówce – komisja Sail Training International nagrodziła go dwukrotnie –  za zajęcie trzeciego miejsca w swojej klasie oraz za najlepszą komunikację z komisją regatową.

W 2012 roku STS Fryderyk Chopin zwyciężył w regatach The Tall Ships Races, a w roku kolejnym zajął trzecie miejsce umacniając swoją pozycję w czołówce największych żaglowców świata.

źródło : fryderykchopin /pya.org fot. pya.org

Zobacz podobne

Statki z Rotorem Flettnera

BS

Wody Polskie: rozporządzenia dot. m.in. zarządzania ryzykiem powodziowym na początku 2022 r.

BS

19. w tym roku i 5. w maju dostawa gazu do Terminala LNG w Świnoujściu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie