Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Połowa trasy podmorskiego gazociągu Baltic Pipe została już ułożona !

Statki montujące Baltic Pipe na dnie Bałtyku ułożyły 140 km, czyli ponad połowę 275-kilometrowej trasy podmorskiego gazociągu.

Część podmorska realizowana na dnie Morza Bałtyckiego będzie przechodziła przez obszary morskie trzech państw: Danii, Polski i Szwecji. Rurociąg będzie składać się z połączonych ze sobą (zespawanych) odcinków rur o długości 12,2 m, które zostaną ułożone na dnie morza lub zakopane.

Infrastruktura podmorska skończy się i przejdzie w część lądową kilkaset metrów za plażą, klifem i pasem wydm. Połączenie części morskiej i lądowej gazociągu nazywamy „pierwszym suchym spawem” – jest to punkt graniczny pomiędzy tymi dwoma odcinkami. Wyjście gazociągu z morza na ląd zostanie wykonane przewiertem pod dnem morza, plażą i wydmami. Jest to metoda mikrotunelowania, która oznacza, że gazociąg będzie prowadzony pod powierzchnią ziemi, w betonowej obudowie. Dzięki zastosowaniu takiej metody brzeg morski, a także pas wydm, nie zostaną naruszone, a realizacja inwestycji nie będzie powodować większych ograniczeń w korzystaniu z plaży.

Gazociąg podmorski Baltic Pipe jest układany przez trzy pływające jednostki montażowe: Castorone, Castoro Sei .

Szacunkowa długość gazociągu podmorskiego to ok. 275 km, a do budowy planowane jest użycie ok. 23000 rur. Czas prac budowlanych szacowany jest na 2 lata.

źródło :baltic pipe, fot. tt gaz system/ fot. główne : embed

Zobacz podobne

Jakie mamy zasoby polskich złóż gazu?

BS

Kluczowy aneks dla Programu „Miecznik”

PL

Zakończenie praktyk morskich na ORP Wodnik

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie