Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Połowa trasy podmorskiego gazociągu Baltic Pipe została już ułożona !

Statki montujące Baltic Pipe na dnie Bałtyku ułożyły 140 km, czyli ponad połowę 275-kilometrowej trasy podmorskiego gazociągu.

Część podmorska realizowana na dnie Morza Bałtyckiego będzie przechodziła przez obszary morskie trzech państw: Danii, Polski i Szwecji. Rurociąg będzie składać się z połączonych ze sobą (zespawanych) odcinków rur o długości 12,2 m, które zostaną ułożone na dnie morza lub zakopane.

Infrastruktura podmorska skończy się i przejdzie w część lądową kilkaset metrów za plażą, klifem i pasem wydm. Połączenie części morskiej i lądowej gazociągu nazywamy „pierwszym suchym spawem” – jest to punkt graniczny pomiędzy tymi dwoma odcinkami. Wyjście gazociągu z morza na ląd zostanie wykonane przewiertem pod dnem morza, plażą i wydmami. Jest to metoda mikrotunelowania, która oznacza, że gazociąg będzie prowadzony pod powierzchnią ziemi, w betonowej obudowie. Dzięki zastosowaniu takiej metody brzeg morski, a także pas wydm, nie zostaną naruszone, a realizacja inwestycji nie będzie powodować większych ograniczeń w korzystaniu z plaży.

Gazociąg podmorski Baltic Pipe jest układany przez trzy pływające jednostki montażowe: Castorone, Castoro Sei .

Szacunkowa długość gazociągu podmorskiego to ok. 275 km, a do budowy planowane jest użycie ok. 23000 rur. Czas prac budowlanych szacowany jest na 2 lata.

źródło :baltic pipe, fot. tt gaz system/ fot. główne : embed

Zobacz podobne

W Gryfii remontowany jest statek armatora z Rosji. Zarząd stoczni opublikował oświadczenie

KM

Zakończenie kampanii badań geofizycznych i geotechnicznych na morzu w projekcie BC-Wind

AB

Terminal kontenerowy w Świnoujściu? Koncepcja śmiała i realna!

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie