Polski Portal Morski
Aktualności

Operator Nord Stream 2: gazociąg jest gotów w 99 procentach

Gazociąg Nord Stream 2 jest ukończony w 99 procentach – poinformował w środę operator tej rosyjsko-niemieckiej magistrali, spółka Nord Stream 2 AG. Według ocen dziennika „Kommiersant” końcowe prace zajmą trzy-cztery tygodnie.

Spółka Nord Stream 2 AG zakomunikowała, że prace nad układaniem rur na dnie Bałtyku zakończył statek Akademik Czerski. Druga rosyjska jednostka, barka Fortuna, kończy układanie swojej części gazociągu.

Z informacji podanych przez operatora wynika, że do ułożenia pozostało niespełna 25 km rurociągu, co zajmie 3-4 tygodnie – ocenia „Kommiersant”. Fortuna jest w stanie ułożyć do 1 km rur w ciągu jednej doby. Zakończenie budowy Nord Stream 2 planowane jest pod koniec sierpnia – informuje rosyjski dziennik.

W czerwcu operator poinformował o zakończeniu budowy morskiego odcinka pierwszej nitki Nord Stream 2. Rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział 4 czerwca, że budowa drugiej nitki może zakończyć się w ciągu dwóch miesięcy.

Nord Stream 2 – dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec, ma transportować 55 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Budowie rosyjsko-niemieckiego rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina i państwa bałtyckie. Krytycy Nord Stream 2 powtarzają m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

źródło: pap fot.Shutterstock

Zobacz podobne

Za 5 miesięcy otwarcie kanału żeglugowego przez Mierzeję,właśnie zakończono główne prace w śluzie

BS

Bujak: w 2021 roku możliwy jest w Polsce nawet 5-proc. wzrost PKB

Autor

Putin: Rosja zacznie napełniać zbiorniki gazu w UE po 8 listopada

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie