Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Powitanie III zmiany PKW IRINI

Wczoraj (2.08) na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach odbyło się uroczyste powitanie III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego EU IRINI. Chwilę wcześniej na oksywskim lotnisku wylądował samolot transportowy Polskich Sił Powietrznych C-130E Hercules na pokładzie którego do kraju powrócili żołnierze III zmiany.

Powracających żołnierzy witał reprezentujący Dowódcę Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych Dowódca Centrum Operacji Morskich – Dowódca Komponentu Morskiego wiceadmirał Krzysztof Jaworski, który podziękował żołnierzom komponentu za dobrze wykonane zadanie oraz życzył zasłużonego, spokojnego wypoczynku. Słowami uznania, za trud służby na misji żołnierzy witał także dowódca Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej kmdr pil. Andrzej Szczotka, reprezentujący równocześnie Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Słowa podziękowania za zaangażowanie, wzorowe wypełnianie mandatowych zadań i wspólną służbę na misji skierował do żołnierzy dowódca III zmiany kmdr ppor. pil. Mirosław Jaros. Wśród witających był także dowódca kmdr pil. Paweł Smereka, dowódca 44. Kaszubsko-Darłowskiej Bazy Lotnictwa Morskiego, która od początku misji stanowi trzon sił i środków PKW SOPHIA / IRINI.

W niedzielę (1.08) w bazie NATO Sigonella na Sycylii, odbyła się uroczystość przekazania dowodzenia w PKW IRINI. Obowiązki dowódcy kontyngentu zdał kmdr ppor. pil. Mirosław Jaros przekazując dowodzenie kmdr. por. nawig. Marcinowi Rzońcy. Zespół lotniczy kontyngentu tworzą żołnierze 44. Bazy Lotnictwa Morskiego z Siemirowic. Podstawowym środkiem PKW EU SOPHIA jest samolot patrolowo – rozpoznawczy M28B 1R Bryza z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego.

Od sierpnia br. z bazy w Sigonelli operuje maszyna o numerze 1017, która uczestniczy w misji już po raz czwarty. W trakcie działań PKW dostrzeżono potrzebę doposażenia samolotów biorących udział w misji w dodatkowe systemy: łączności satelitarnej SATCOM, automatycznej identyfikacji jednostek pływających AIS oraz dodatkowe radiostacje dla nawigatorów. Modernizację, w trakcie rotacji maszyn do kraju, na podstawie umowy zawartej przez Inspektorat Wsparcia, przeprowadził producent samolotu PZL Mielec.

źródło: wojsko polskie

Zobacz podobne

Od dziś tańszy gaz dla biznesu!

KM

Gdynia/ „Dar Młodzieży” przypłynął do portu

JK

Helsińska stocznia budująca lodołamacze kupiona przez Kanadyjczyków; koniec własności Rosjan

AZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie