Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Berlin włączył się w spór Zachodu z Chinami, wysłał w rejon Indo-Pacyfiku okręt „Bayern”

Okręt wojenny „Bayern” wraz z załogą wypłynął w poniedziałek z portu Wilhelmshaven w rejon Indo-Pacyfiku w 7-miesięczną misję. Wraz ze swoimi sojusznikami Republika Federalna chce w ten sposób zaakcentować swoją obecność w regionie – informuje portal NDR

„Zaangażowanie w regionie Indo-Pacyfiku nie oznacza bycia przeciwko czemuś lub komuś, ale wspólne wstawienie się za czymś i wspólne działanie, a także rozwiązywanie ewentualnych konfliktów w sposób pokojowy i partnerski” – powiedziała Annegret Kramp-Karrenbauer (CDU), minister obrony, na uroczystości pożegnania okrętu.

Wiceadmirał Marynarki Wojennej Kay-Achim Schonbach dodał, cytowany przez NDR, że w pierwszej od niemal dwudziestu lat tego typu misji „chodzi o wywieszenie bandery i zademonstrowanie na miejscu, że Niemcy stoją po stronie swoich międzynarodowych partnerów, są za wolnością szlaków morskich i przestrzeganiem międzynarodowych praw w regionie”. Niemcy, uczestnicząc w misji, „rozszerzają partnerstwo i zaangażowanie w regionie oraz uczestniczą w monitorowaniu sankcji ONZ wobec Korei Północnej” – dodaje NDR.

Zakończenie misji niemieckiego okrętu jest planowane na luty.

Blisko 90 proc. światowego handlu morskiego odbywa się na obszarze Indo-Pacyfiku, gdzie przebiega jeden z kluczowych szlaków handlowych między Azją a Europą. Jednak ambicje terytorialne Chin w regionie budzą zaniepokojenie krajów Europy Zachodniej i USA – przypomina NDR.

Źródło: PAP, fot: https://www.vesselfinder.com

Zobacz podobne

Nowela OZE: Prosumenci dopłacą za magazynowanie energii w sieci, ale później

KM

PGNiG Upstream Norway przygotowuje plan zagospodarowania złoża King Lear

BS

Urząd Morski w Gdyni: zainteresowani budową przekopu mogą korzystać z punktu widokowego

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie