Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Media: Rosja przetestuje lotnictwo z Kaliningradu na manewrach Zapad-2021

Na wrześniowych ćwiczeniach wojskowych Zapad-2021, prowadzonych wspólnie z Białorusią, Rosja wypróbuje po raz pierwszy w pełnym składzie zgrupowanie lotnicze Floty Bałtyckiej utworzone w obwodzie kaliningradzkim – poinformował we wtorek dziennik „Izwiestija”.

Powołując się na źródło w ministerstwie obrony Rosji, dziennik podał, że w skład tej grupy wejdą myśliwce, bombowce, śmigłowce i samoloty bezzałogowe (drony) należące do 34. mieszanej dywizji lotniczej Floty Bałtyckiej.

Ekspert wojskowy Dmitrij Bołtienkow powiedział „Izwiestijom”, że dywizja nie została przetestowana w pełnym składzie, bo taka jednostka nie może powstać od razu w pełnej gotowości bojowej. Od powstania w 2019 roku dywizja zyskała młode kadry i nowy sprzęt – zaznaczył ekspert.

Na manewrach w dniach 10-19 września dywizja „zostanie po raz pierwszy przetestowana w pełnym składzie jako jednolity organizm, co będzie w pewnej mierze odpowiedzią na niedawne duże ćwiczenia NATO na Bałtyku” – powiedział rozmówca „Izwiestii”.

Dziennik przypomina, że lotnictwo Floty Bałtyckiej zostało najpierw połączone w składzie bazy lotnictwa morskiego znajdującej się w Czerniachowsku. W 2019 roku siły tej bazy przeformowano w 34. mieszaną dywizję lotniczą. W skład dywizji weszły pułki lotnicze: 4. samodzielny morski pułk szturmowy, 689. samodzielny pułk myśliwski i 396. mieszany pułk śmigłowców.

Na wyposażeniu 4. morskiego pułku szturmowego znajdują się zmodernizowane samoloty Su-24M. W skład 689. pułku myśliwskiego weszły myśliwce Su-27, a wkrótce mają je zastąpić nowocześniejsze Su-30SM2. Pułk śmigłowców od 2018 roku otrzymuje zmodernizowane śmigłowce pokładowe Ka-27M, transportowe Mi-8 i bojowe Mi-24 – relacjonują „Izwiestija”.

Źródło: PAP fot. TVP Info

Zobacz podobne

Orlen/ Rosną nakłady multienergetycznego koncernu na inwestycje w segmencie wydobycia ropy i gazu

AB

Wkręcą uczniów do pracy na wiatrakach – pierwszy taki projekt w Polsce

AB

Nie będzie tymczasowej zapory na 850-metrowej granicy z Rosją na Mierzei Wiślanej

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie