Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Kormoran-21. Największe ćwiczenie lotnictwa morskiego

Dzisiaj (4.08) rozpoczyna się największe i najważniejsze tegoroczne ćwiczenie Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej pod kryptonimem Kormoran-21. Ćwiczenie lotnictwa morskiego potrwa do piątku, 13 sierpnia

Rozpoznanie sytuacji nawodnej w wyznaczonym rejonie to pierwsze zadanie dla załogi samolotu patrolowo-rozpoznawczego M28B 1R Bryza, które rozpoczęło tegoroczne ćwiczenie z wojskami Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej pk. KORMORAN-21. Rano odbyła się zbiórka żołnierzy biorących udział w ćwiczeniu podczas której wytycznych i wskazówek udzielił kierownik ćwiczenia, dowódca BLMW kmdr pil. Andrzej Szczotka. W przyjętej koncepcji ćwiczenia założono, że uczestniczące w nim załogi samolotów i śmigłowców będą operowały z lotniska 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach.

W przeddzień ćwiczenia na oksywskie lotnisko przebazowały się samoloty i śmigłowce BLMW, które wezmą udział w ćwiczeniu; śmigłowce Mi-14PŁ, W-3WARM i Mi-2 z Grupy Lotniczej 44. Bazy Lotnictwa Morskiego w Darłowie oraz samolot patrolowo-rozpoznawczy M28B 1R z Grupy Lotniczej 44. BLotM w Siemirowicach.

Dzisiaj w południe na oksywskim lotnisku wylądował także śmigłowiec AS365 Dolphin z Sił Powietrznych Litwy, którego załoga ćwiczyła będzie epizody SAR, współdziałając ze załogami śmigłowców W-3WARM z BLMW oraz okrętami. Poszczególne epizody lotnicze realizowane będą głównie na poligonach morskich od Kołobrzegu, po Półwysep Helski i Zatokę Gdańską.

W trakcie wybranych epizodów ćwiczenia przewidziano współdziałanie załóg samolotów i śmigłowców Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej z jednostkami 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, które w tym samym czasie będą realizować zadania w ramach ćwiczeń własnych pod kryptonimami Ostrobok-21 i Wargacz-21. Podczas epizodów poszukiwawczo-ratowniczych (SAR) zaplanowano także współpracę z jednostkami Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa oraz 7. Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Załogi śmigłowców W-3WARM i AS365 ćwiczyć będą m.in. masową ewakuację z pokładu okrętów, pojedyncze epizody SAR, a także ewakuację medyczną z terenu przygodnego. Zwalczanie okrętów podwodnych i nawodnych to domena załóg śmigłowców Mi-14PŁ i pokładowych SH-2G. Te ostatnie w trakcie ćwiczenia będą realizowały również starty i lądowania z pokładu fregaty.

Rolą samolotów patrolowo-rozpoznawczych z Siemirowic będzie rozpoznanie obszarów morskich, naprowadzanie śmigłowców SAR na okręt, z którego prowadzona będzie ewakuacja oraz wskazywanie celów dla samolotów Sił Powietrznych i Morskiej Jednostki Rakietowej. Osłonę działań samolotów i śmigłowców realizować będą samoloty Su-22 i MiG-29 z 1. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego.

Łącznie podczas kolejnych dni ćwiczenia samoloty i śmigłowce spędzą w powietrzu ponad 160 godzin, wykonując niemal czterdzieści szczegółowo zaplanowanych zadań lotniczych. Na lotniskach BLMW przeprowadzone zostaną ćwiczebne alarmy bojowe, a plutony chemiczne będą usuwały pozorowane skażenia. Nad przebiegiem manewrów czuwać będą specjaliści z Dowództwa Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz stanowisk dowodzenia w 43. i 44. Bazie Lotnictwa Morskiego.

Główne cele ćwiczenia to doskonalenie zadań wykonywanych przez stanowiska dowodzenia baz lotnictwa morskiego, zgrywanie ich z podległymi wojskami oraz doskonalenie załóg statków powietrznych w prowadzeniu działań zwalczanie okrętów podwodnych, ratownictwa morskiego, rozpoznania powietrznego i niszczenia obiektów nawodnych.

źródło. : WojskoPolskie BLMW /fot Sebastian Smuga

Zobacz podobne

USA/ CNN: wojskowi usunęli wrażliwe dane z drona przed rozbiciem go w Morzu Czarnym

BS

Zwiększa się aktywność Rosjan na wyspie Gogland. Estonia i Finlandia zaniepokojone

AZ

Pętla Mazurska z dwoma tunelami pod wzniesieniem, koszty – 167 mln zł

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie