Polski Portal Morski
Aktualności

Rosyjski atomowy okręt podwodny stracił napęd na wodach Danii; Rosja zaprzecza

Rosyjski atomowy okręt podwodny Orioł stracił napęd na duńskich wodach i dryfował w kierunku wyspy Sejero, na pomoc przyszły mu dwa inne rosyjskie okręty. Marynarka wojenna Danii określiła tę sytuację jako „dramatyczną” – podaje w czwartek portal Thebarentsobserver. Rosja zaprzeczyła tym donoiesieniom.

Prawie 30-letni Orioł K-266 płynął w asyście holownika rosyjskiej marynarki wojennej i dużego niszczyciela rakietowego Wiceadmirał Kułakow z Petersburga na Półwysep Kolski, gdy 30 lipca stracił napęd.

Orioł należy do kategorii okrętów podwodnych, która okryła się ponurą sławą, gdy w sierpniu 2000 roku eksplozja zniszczyła część okrętu Kursk podczas ćwiczeń na Morzu Barentsa. Okręt zatonął, zginęła cała jego załoga licząca 118 marynarzy – przypomina Thebarentsobserver.

Gdy rosyjskie okręty przepływają przez wody terytorialne Danii obserwuje je duńska marynarka wojenna. Orioła i towarzyszące mu jednostki eskortował okręt patrolowy HDMS Diana. Jego załoga opisała tę sytuację na Facebooku jako dramatyczną – relacjonuje portal.

Według relacji marynarzy cała załoga Orioła w kamizelkach ratunkowych wyszła na przedni podkład; HDMS Diana zaoferowała pomoc, ale została ona „grzecznie, ale nie zaskakująco odrzucona”.

Do okrętu podwodnego podpłynął rosyjski holownik i przygotowano liny do jego holowania, jednak po pewnym czasie Orioł ruszył.

Marynarze HDMS Diany napisali, że gdy obserwowali tę sytuację i rosyjska załoga wyszła na pokład, „na myśl przyszedł im natychmiast film +Polowanie na Czerwony Październik+”.

Napęd atomowy okrętu został naprawiony i rosyjskie okręty wojenne kontynuowały rejs na Półwysep Kolski.

Również Norwegia śledziła poczynania Orioła, a rzeczniczka połączonego sztabu norweskich sił zbrojnych major Elisabeth Eikeland powiedziała, że jest to „zawsze niepokojące, gdy okręt tego typu ma problemy z napędem”.

Rosyjskie źródło wojskowe, które przytoczyły agencje TASS i RIA Nowosti, zaprzeczyło doniesieniom na temat Orioła, oświadczając, że informacje, że „okręt stracił napęd nie odpowiadają rzeczywistości”.

Źródło: PAP, fot: tvp.info

Zobacz podobne

Akademia Morska zmieni się w Politechnikę Morską 

KM

USA/ Republikański senator wstrzymuje nominację szefa CIA, żąda sankcji wobec Nord Stream 2

MZ

Ekspert: skutki porozumienia między USA, W. Brytanią i Australią będą niekorzystne dla Francji

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie