Polski Portal Morski
Aktualności Żegluga

Sail Szczecin wokół globu, czyli szczecińska młodzież opływa świat

700 dni na wodach całego świata, 4 kontynenty, 11 etapów i prawie 100 młodych osób zaciągniętych do załogi – tak w liczbach zapowiada się rejs dookoła świata, w który wypłynie Dar Szczecina. Przygotowania do tego przedsięwzięcia właśnie się rozpoczynają.

Sail Szczecin wokół globu, to inicjatywa żeglarzy i kapitanów Daru Szczecina, która będzie upamiętnieniem pierwszej szczecińskiej wyprawy dookoła świata na pokładzie jachtu Zew Morza. Wyprawa zakłada przepłynięcie globu w dwa lata zawijając do portów w Europie, Azji, Afryce i Ameryce Północnej, angażując w przedsięwzięcie szczecińską młodzież. Zgodnie z planem do opłynięcia globu zaangażowanych zostanie prawie setka młodych wilków morskich.

Ponad 50-letni jacht Dar Szczecina pod przewodnictwem kapitanów Wojciecha Maleiki i Wojciecha Kaczora zatoczy krąg i powróci na kurs obrany w 1973 roku. Wówczas szczecińska jednostka Zew Morza wyruszyła z Wałów Chrobrego w spektakularny rejs przez kanał Panamski, Ocean Spokojny, dookoła Afryki, by w 264 dni okrążyć ziemię i zakończyć rejs w Szczecinie.  Jesienią tego samego roku, w tą samą trasę wyrusza Dar Szczecina, prowadzony wówczas przez kpt. Jerzego Kraszewskiego. Szczecińskich żeglarzy dość szybko dopada pech – w silnym sztormie na Morzu Północnym łamie się maszt, a następnie sam kapitan ulega kontuzji. Rejs zostaje przerwany, a jacht wraca do macierzystego portu, co pozostawia wielki niedosyt wśród szczecińskich żeglarzy.

Tym samym, nawiązując do pięknej historii szczecińskiego żeglarstwa (rejs dookoła świata Zewu Morza) oraz mając na uwadze możliwość realizacji planów Daru Szczecina sprzed 50 lat, kapitanowie Centrum Żeglarskiego postanowili dokończyć przerwany przed laty rejs. Możliwość opłynięcia globu i powrót do macierzystego portu po dokończonej podróży, będzie wydarzeniem historycznym dla szczecińskiego, a nawet polskiego żeglarstwa, ale także i bezprecedensowym.

Przygotowania do rejsu rozpoczną się już w tym roku. Zgodnie z planem wyprawa ma rozpocząć się w sierpniu 2022 roku i zakończyć dwa lata później.

Źródło, fot: sail.szczecin.eu

Zobacz podobne

Głębokie nurkowania z pokładu okrętu ORP Lech

Autor

Nowy Szef Szkolenia 8. Flotylli Obrony Wybrzeża

BS

Port Szczecin-Świnoujście. Olbrzymie inwestycje w szlaki kolejowe

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie