Polski Portal Morski
Aktualności Bezpieczeństwo

Navantia proponuje fregatę F-100 dla Marynarki Wojennej RP

Hiszpańska grupa stoczniowa Navantia jest kolejnym zagranicznym producentem z finałowej trójki, wytypowanej do przedstawienie projektu koncepcyjnego fregaty w programie Miecznik.

6 sierpnia Navantia podała do wiadomości, że bazą do wykonania projektu technicznego i studium wykonalności Miecznika będzie model F-100. Pięć okrętów tego typu służy w Armada Española (typ Álvaro de Bazán), ponadto były bazą do opracowania projektu fregat typu Fridtjof Nansen dla Królestwa Norwegii i niszczycieli typu Hobart dla Związku Australijskiego.

Hiszpański producent przewiduje transfer technologii do polskiego przemysłu w razie wyboru jego oferty. Navantia ma wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i budowie fregat. Wykazała również zdolność do efektywnej realizacji transferu technologii, które umożliwiły lokalny rozwój zdolności stoczniowych, a także wsparcia okrętów w cyklu życia.

Navantia jest przygotowana do rzeczywistej obecności w Polsce i w ten sposób przyczynia się do budowy oraz serwisowania okrętów. Jesteśmy dumni, że możemy oddać do dyspozycji Marynarki Wojennej RP model współpracy, który okazał się korzystny zarówno dla nas, jak i dla naszych partnerów, i który pozwoli Polsce, przyjaznemu i sojuszniczemu krajowi, wyposażyć się w zdolność obrony morskiej opartej na nowoczesnej technologii, zaawansowaną i sprawdzoną zarówno w Hiszpanii, jak i u innych międzynarodowych klientów, powiedział dyrektor handlowy i rozwoju firmy Navantia, Javier Herrador.

Informacja o wykorzystaniu fregaty F-100, jako bazy do projektu koncepcyjnego Miecznika jest zaskakująca. Większość obserwatorów przewidywała, że będzie to model F-110, którego budowa dla hiszpańskiej floty ruszy niebawem.

źródło/ fot.http://www.zbiam.pl

Zobacz podobne

Przed nami 8. Międzynarodowy Kongres Morski – rejestracja właśnie ruszyła

BS

Wiceminister infrastruktury: w Polskim Ładzie zaplanowano duże inwestycje portowe

AB

Ukraina: Dywizjon uzbrojonych kutrów z USA do końca roku

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie