Polski Portal Morski
Aktualności Ważne

Prawie kilometr tunelu pod Świną. Coraz bliżej stałej przeprawy w Świnoujściu

Budowa tunelu w Świnoujściu nabiera rozpędu. Maszyna drążąca pokonała już 998 metrów. Dziś przekroczy kilometr. Pierwsze samochody powinny przejechać przez tunel we wrześniu 2022 roku.

Wyspiarka miała zasłużoną przerwę w pracy. Sprawdzono jej narzędzia tnące i urabiające, m. in. zgarniacze i dyski skrajne. Te elementy, które tego wymagały, wymieniono.

Inspekcja odbyła się też w zakładzie STP. To tam trwa separacja urobku od płuczki wiertniczej. Oczyszczony urobek jest transportowany na pole refulacyjne. Oddzielona płuczka wiertnicza wraca do obiegu.

Poza tym w komorze startowej uszczelniano i myto ściany szczelinowe. Uszczelniano też konstrukcję w rejonie rampy i tunelu wykonywanego metodą stropową. Tam prowadzono także roboty wykończeniowe konstrukcji rampy.

Prefabrykowana jest tymczasowa konstrukcja usztywniająca dla wyjść ewakuacyjnych w tunelu. Produkowana jest także tymczasowa konstrukcja podpierająca dla wyjść ewakuacyjnych tunelu.

Po obu stronach cieśniny Świny prowadzone są roboty drogowe. Cały czas trwa przebudowa i budowa sieci uzbrojenia terenu oraz infrastruktury drogowej.

Z kolei w komorze odbiorczej prowadzone są prace przygotowawcze związane z demontażem maszyny TBM, gdy zakończy się drążenie tunelu.

W rejonie rampy i tunelu wykonywanego metodą stropową kontynuowane są roboty wykończeniowe konstrukcji rampy. Trwa wykańczanie wiaduktu w segmencie R11.

źródło/fot. UM Świnoujście

Zobacz podobne

40 lat morskiego Zamościa!

AB

Okręt USA przepłynął przez Cieśninę Tajwańską; chińska armia wyraziła stanowczy sprzeciw

BS

Polski plan uniezależnienia się od Rosji od 2023 r.

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie