Polski Portal Morski
Aktualności

Wody Polskie zaczynają zabezpieczenie przeciwpowodziowe doliny potoku Łubinka

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie rozpoczynają prace związane z zabezpieczeniem przeciwpowodziowym doliny potoku Łubinka w Nowym Sączu (Małopolskie) – ogłosił we wtorek wiceminister Infrastruktury Marek Gróbarczyk. Wartość prac wynosi 30 mln zł.

Nowy Sącz jest jedną z miejscowości, która w tym roku dwukrotnie ucierpiała na skutek wezbrania lokalnych potoków.

„Zmiana struktury opadów, nawalne deszcze wywołujące powodzie błyskawiczne, wymagają dostosowania działań zabezpieczających do ekstremalnych zjawisk pogodowych” – wskazał wiceminister Gróbarczyk.

Według niego w Nowym Sączu ruszyły prace nad zabezpieczeniem doliny potoku Łubinka, konieczne jest też wykonanie kompleksowej koncepcji zabezpieczenia doliny potoku Naściszówki i Łęgówki.

„Ostatnie wydarzenia pokazały, że bez budowy polderów przeciwpowodziowych oraz zbiorników nie będzie możliwości spłaszczenia fali powodziowej” – ocenił wiceminister.

Obecnie ruszają prace nad priorytetowym zadaniem dla ochrony przeciwpowodziowej Nowego Sącza dotyczącym zabezpieczenia przeciwpowodziowego doliny potoku Łubinka od mostu w ciągu ulicy Nowochruślickiej do ujścia potoku Łęgówka. Całkowita realizacja projektu o wartości 30 mln zł przewidziana jest na lata 2021-2025.

Prezes Wód Polskich Przemysław Daca podkreślił, że istotnym wyzwaniem jest zwiększająca się urbanizacja terenów przylegających do rzek. Część koryt potoków w okolicach Nowego Sącza i w samym mieście jest uregulowana bądź posiada lokalne ubezpieczenia skarp i dna koryta. Jednak nie są one w stanie pomieścić wody po ekstremalnie intensywnych opadach.

„Wiele problemów związanych z podtopieniami wynika ze zwiększającej się zabudowy w dolinach rzecznych. Z tego powodu dla zabezpieczenia przeciwpowodziowego w takich miejscach konieczna jest budowa polderów bądź kanałów ulgi. Będzie to przedmiotem prac w ramach studium wykonalności do planowanych zadań” – zapowiedział Prezes Wód Polskich.

W sumie w Programie Planowanych Inwestycji w Gospodarce Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie ujęto do realizacji 28 zadań o charakterze przeciwpowodziowym z terenu miasta Nowy Sącz i powiatu nowosądeckiego na łączną kwotę ok. 250 mln zł.

Źródło: PAP, fot: kraków.tvp

Zobacz podobne

Rozpoczęła się rozbiórka mostu kolejowego nad Regalicą w Podjuchach

KM

Pojazd podwodny „Delfin II”- nowy zabytek Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku

BS

Spółka Promy Polskie na końcowym etapie negocjowania kontraktów na promy dla PŻM I PŻB

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie