Polski Portal Morski
Aktualności Polska Morska TV Środowisko

Budowa gazociągu Polska – Litwa

Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A. prowadzi prace projektowe dla nowej inwestycji pod nazwą „Budowa międzysystemowego gazociągu stanowiącego połączenie systemów przesyłowych Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Litewskiej wraz z infrastrukturą niezbędną do jego obsługi na terenie województw mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego”, która połączy sieci przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy.

Budowa gazociągu jest jedną z strategicznych inwestycji zapewniających bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Celem budowy interkonektora Polska-Litwa jest połączenie systemów przesyłowych gazu ziemnego Polski i Litwy i zróżnicowanie kierunków dostaw gazu do krajów bałtyckich.

Inwestycja przyczyni się do eliminacji tzw. „wysp energetycznych”, czyli regionów uzależnionych od dostaw gazu wyłącznie z jednego kierunku, a także do zintegrowania krajów bałtyckich z rynkiem gazu Unii Europejskiej i globalnym rynkiem LNG poprzez Terminal LNG w Świnoujściu.

Gazlociąg będzie dzielił sie na dwie części odcinek północny to odcinek od Zespołu Zaporowo Upustowego (ZZU) Rudka-Skroda do granicy polsko-litewskiej przebiegający przez województwa podlaskie (ok. 147 km) i warmińsko-mazurskie (ok. 38 km). Odcinek Południowy to część od Tłoczni Hołowczyce do Zespołu Zaporowo Upustowego (ZZU) Rudka-Skroda w województwie mazowieckim (ok. 28 km) i podlaskiem (ok. 130 km).

Odcinek północny projektowanego gazociągu wysokiego ciśnienia o długości ok. 185 km i średnicy 700 mm zostanie zlokalizowany na terenie 2 województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego i przebiegał będzie przez 5 powiatów oraz 16 gmin. W ramach budowy tego odcinka gazociągu powstanie także kilka naziemnych obiektów towarzyszących, których budowa jest niezbędna dla prawidłowego i bezpiecznego użytkowania infrastruktury. Są to tzw. Zespoły Zaporowo-Upustowe (ZZU) wraz z drogami dojazdowymi oraz instalacje sterowania i zasilania rozmieszczone na trasie w odległości średnio co ok. 30 km.

Odcinek południowy projektowanego gazociągu o długości ok. 158 km i średnicy DN 700 mm zostanie zlokalizowany na terenie 2 województw: mazowieckiego i podlaskiego i przebiegał będzie przez 7 powiatów oraz 17 gmin. W ramach budowy tego odcinka gazociągu powstanie także kilka naziemnych obiektów towarzyszących, których budowa jest niezbędna dla prawidłowego i bezpiecznego użytkowania infrastruktury. Są to tzw. Zespoły Zaporowo-Upustowe (ZZU) wraz z drogami dojazdowymi oraz instalacje sterowania i zasilania rozmieszczone na trasie w odległości średnio co ok. 30 km.

W skład inwestycji wchodzą również budowy tłoczni m.in. w Gustorzynie. Tłocznia Gazu Gustorzyn jest istotnym elementem planowanej rozbudowy krajowego systemu przesyłowego. Z uwagi na charakterystykę pracy systemu przesyłowego, tłocznia gazu w Gustorzynie stanowi niezbędny element projektu połączenia gazowego Polska–Litwa, a także jest istotną częścią projektu Baltic Pipe. Obiekt będzie odpowiadał za umożliwienie rozprowadzenia gazu m.in. z Norwegii (Baltic Pipe) w kierunku tłoczni, a następnie skierowania tego strumienia m.in. w kierunku Litwy (GIPL). Dzięki budowie takich obiektów, jak tłocznia gazu w Gustorzynie, GAZ-SYSTEM będzie miał możliwość elastycznego sterowania przepływami gazu i przesyłania tego surowca do odbiorców w całej Polsce, jak również do krajów sąsiadujących.

Inwestycja zwiększy poziom wykorzystanie przepustowości systemu przesyłowego gazu ziemnego, ale także wpłynie na poprawę jakości powietrza, a podatki odprowadzane przez inwestora zasilą samorządowe budżety.

Inwestycja będzie realizowana w latach 2020-2022. Budowa ma się zakończyć w 2022 roku.

źródło: gazociagpolskalitwa / wikipedia/ Fot., materiał filmowy Porr s.a.

Zobacz podobne

Ścieki znów płyną do Wisły. Niepokojące informacje przekazał prezes Wód Polskich

Autor

Odsłonięcie rzeźby gen. Józefa Hallera w Szczecinie

AB

Świnoujście. Zarząd Portów pomógł zmodernizować pracownię przyszłym nawigatorom

Autor

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie