Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Zlot żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2021

Już w najbliższy piątek, 13 sierpnia rozpocznie się święto żeglarskie Gdańska. Pomimo epidemii i ograniczeń na zlot zawitają tradycyjne jednostki oraz jachty żaglowe i motorowe, głównie pod polską banderą. W środę, 11 sierpnia, na żaglowcu Generał Zaruski organizatorzy i przedstawiciele Miasta przekazali szczegóły dotyczące czterodniowej imprezy.

Od piątku 13 sierpnia do poniedziałku 16 sierpnia na Ołowiance i wzdłuż nabrzeży Motławy odbędzie się Zlot Żaglowców „Baltic Sail Gdańsk 2021”. Obecny sezon wydarzeń żeglarskich, podobnie jak zeszłoroczny różni się od innych. Większość imprez, które już na stałe wpisały się w europejski kalendarz zostało odwołanych, przełożonych, albo zmieniło swoją formułę. Baltic Sail, największa międzynarodowa żeglarska impreza Gdańska wciąż nie może powrócić do formuły, którą znamy z poprzednich edycji. Z powodu ciągle trwającej pandemii, forma oraz liczba i rodzaj jednostek odwiedzających Gdańsk cały czas rotuje. Do Gdańska zawijają wciąż przede wszystkim polskie jednostki. Pomimo tych ograniczeń Organizatorom udało się zaprosić tradycyjne żaglowce, w tym m.in. Generała Zaruskiego, Libavę, Bonawenturę, Olandra, Anticę, Bryzę H. Jak co roku podczas Baltic Sail nie zabraknie muzyki szantowej, atrakcji dla najmłodszych w strefie edukacyjnej oraz inscenizacji historycznych z udziałem rekonstruktorów.

– Ten zlot będzie nieco mniejszy niż zwykle, ale będzie nie mniej wesoły i nie mniej rozrywkowy i nie mniej żeglarski. 74 małe jednostki, które wzbogacą centrum Gdańska, 7 starych żaglowców, wszystkie tradycyjne imprezy, ale i Festiwal Szanty Pod Żurawiem, regaty i Wielka Parada, to wszystko przed nami między 13 a 16 sierpnia – mówi Jacek Bendykowski, prezes zarządu Fundacji Gdańskiej.

Rejsy tradycyjnymi jednostkami

Największą atrakcją Baltic Sail są rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej. Każdy rejs na tradycyjnej jednostce trwa około 3 godzin i rozpoczyna się przy Rybackim Pobrzeżu. W trakcie pierwszej części rejsu obserwować można kanał portowy wraz z jego historycznymi elementami. Po wypłynięciu za główki portu żaglowce znajdą się na Zatoce Gdańskiej i w miarę możliwości pogodowych będą pływały pod żaglami. Zakupu biletów można dokonać na stronie internetowej Balticsail.

– Mamy nadzieję, że z wydarzenia skorzysta w tym roku więcej mieszkańców i mieszkanek Gdańska, przygotowaliśmy specjalną zniżkę na bilety w rejsy żaglowcami dla posiadaczy karty mieszkańca, jest to około 25 procent od normalnej ceny biletu – mówi Agata Biały z Fundacji Gdańskiej. – Ze specjalnej zniżki mogą też skorzystać osoby: do 15 roku życia, powyżej 70 roku życia oraz z niepełnosprawnością i ich opiekunowie na podstawie orzeczenia.

Parada żaglowców na wodach Motławy

Kulminacyjnym momentem każdego zlotu Baltic Sail jest niedzielna parada wszystkich żaglowców, jachtów żaglowych i motorowych, która odbędzie się po wodach Motławy. W tym roku rozpocznie się ona 15 sierpnia o godz. 12:00. Organizatorzy zachęcają do podziwiania Parady z obu brzegów Motławy – jednostki biorące udział wystartują tradycyjnie z Polskiego Haka i będą płynęły w stronę Żurawia.

– Jachty wypłyną wcześniej z Gdańska na obrotnicę na Polskim Haku, tam uformują szyk paradny a następnie powoli, niespiesznie wpłyną do serca Gdańska by zawrócić pod Żurawiem i tą samą trasą wypłynąć jeszcze raz – mówi kpt. Maciej Sodkiewicz, komandor Parady Żaglowców. – Mamy w tej chwili pięknie wyremontowane nabrzeża, po zarówno jednej jak i drugiej stronie Motławy, to jest prawie 1,5 km nabrzeża, więc można wybrać sobie dowolne miejsce, tak żeby uniknąć tłumu, żeby wszyscy ludzie nie gromadzili się w jednym miejscu i cieszyć się urokiem przepływających jachtów, które obiecują, że w miarę możliwości, jeśli tylko pogoda pozwoli, także postarają się postawić żagle.

Strefa muzyczna – XXII edycja festiwalu „Szanty pod Żurawiem”

Festiwal „Szanty pod Żurawiem” od swoich początków towarzyszy nieprzerwanie zlotowi żaglowców Baltic Sail Gdańsk, współtworząc unikalny charakter tej imprezy. W tym roku przez dwa dni na scenie głównej na Ołowiance wystąpi czternaście zespołów szantowych, które zaprezentują koncerty szant klasycznych, koncerty chóralne oraz ballady morskie. Gościć będziemy m.in. zespoły: TRZY MAJTKI, MĘSKI CHÓR SZANTOWY ZAWISZA CZARNY, SĄSIEDZI, ORKIESTRA SAMANTA czy NORTH CAPE. Piątek odbędzie się pod znakiem Trójmiasta – tu głównym motywem będą szanty wykonywane przez lokalne zespoły szantowe oraz dwóch gości specjalnych. W sobotę odbędzie się koncert galowy zakończony wspaniale przyjętą w zeszłym roku „BITWĄ NA SZANTY”, tym razem w wersji Śląsk kontra Kaszuby, czyli NORTH CAPE vs FUCUS.

– „Widownia, która przyjdzie będzie miała zabawę po pachy i będzie miała cudowne chwile wzruszeń, bo mamy artystów, którzy śpiewają taką szantę, która bardziej przypomina balladę, poezję śpiewaną Marta Kania, Marek Majewski i wielu innych. Mamy też muzyków, którzy grają to bliżej rocka, jak zespół Wild Rower, ale mamy też szanty a cappella, czy to będzie Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny. Każdy na naszych szantach znajdzie ten typ muzyki, który mu odpowiada, także zapraszamy na te dwa dni – mówi Michał Juszczakiewicz, producent Festiwalu Szanty Pod Żurawiem.

Strefa edukacyjna

Od piątku do niedzieli w godz. 11:00-18:00 zapraszamy do strefy edukacyjnej, gdzie odbywać się będą warsztaty zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Odbędą się tam m.in.: zajęcia z pierwszej pomocy, skupiające się przede wszystkim na bezpieczeństwie wodnym, strefa budowania robotów z klocków, stoisko Stacji Morskiej UG w Helu, gdzie będą prezentowane sposoby pomocy dzikim, rannym lub chorym fokom oraz metody transportowania zwierząt do ośrodka rehabilitacji, a także warsztaty morskie „Potwory naszych czasów, czyli plastik z morzach i oceanach”.

Co więcej?

W różnych częściach Ołowianki, ul. Wartkiej oraz Długiego Pobrzeża odbędą się inscenizacje historyczne z udziałem rekonstruktorów, które przeniosą nas w odległe czasy. Narracje będą nawiązywać do lat 1733-1734, kiedy to w Gdańsku schronił się król Polski Stanisław Leszczyński. Jego przeciwnika, Augusta III wspierali Rosjanie i Sasi. W mieście trwała walka szpiegów i dyplomatów, która ostatecznie zakończyła się oblężeniem miasta.

Wypatrujcie inscenizacji na ul. Wartkiej i na Ołowiance!

  • Piątek: 17:00 Parada na otwarcie Baltic Sail
  • Sobota: 14:00 / 15:30 / 17:00

– Będzie też akcent sportowy. Jak co roku odbędą się Regaty pod nazwą Bursztynowa 10. Regaty zaczną się w sobotę o 12:00 przy Molo w Brzeźnie. – mówi Adam Korol, dyrektor Biura Prezydenta ds. Sportu. – „Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tych regatach, czyli właścicieli jachtów jednokadłubowych, wielokadłubowych, desek z żaglem, desek z latawcem.

Trasa wyścigu na 10 mil morskich poprowadzi spod mola w Gdańsku-Brzeźnie, obok mola w Sopocie do boi zwrotnej przy molu w Gdyni-Orłowie i z powrotem.

W centralnym punkcie Wyspy Ołowianki podczas zlotu Baltic Sail Gdańsk znajdować się będzie również Przystanek Ołowianka – Pod Żaglami – czyli strefa gastronomiczna Jarmarku św. Dominika. Będzie to również świetny punkt do słuchania koncertów obywających się na Scenie Głównej.

Zmiany w harmonogramie zwodzenia kładki na Ołowiankę

Z uwagi na paradę w niedzielę 15 sierpnia wprowadzone zostaną niewielkie zmiany w harmonogramie zwodzenia kładki na Ołowiankę.

Dla ułatwienia żeglugi jednostek biorących udział w paradzie w niedzielę 15 sierpnia w godz. 12:00-13:30 na kładce wstrzymany będzie ruch pieszy. W tym czasie kładka będzie podniesiona.

Kolejne zwodzenia kładki odbywały się będą według ustalonego harmonogramu.

Więcej informacji:

Facebook Baltic Sail Gdańsk
Wydarzenie na Facebooku
Strona www: www.balticsail.pl

Źródło: gdansk.pl fot.: zeglarski.info

Zobacz podobne

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk prawie w komplecie. Prezesem portu została specjalistka prawa morskiego

KM

PGZ składa wstępną ofertę na Miecznika

BS

Świętujemy 160. urodziny Tadeusza Wendy

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie