Polski Portal Morski
Aktualności

NFOŚ: ok. 229 mln zł dla 15 samorządów na odwierty geotermalne

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał w czwartek umowy z 15 samorządami na dofinansowanie kwotą 229,2 mln zł odwiertów za wodami geotermalnymi. To pierwszy efekt programu priorytetowego „Udostępnianie wód termalnych w Polsce”.

Odwierty zostaną wykonane w Otwocku, Żyrardowie, Wołominie i Piastowie (woj. mazowieckie), Gnieźnie i gminie Wągrowiec (woj. wielkopolskie), Inowrocławiu i Gąsawie, (woj. kujawsko-pomorskie), Łowiczu (woj. łódzkie), Jasienicy (woj. śląskie), Smykowie (woj. świętokrzyskie), Dębnie (woj. zachodniopomorskie) oraz Oławie, Trzebnicy i Głuszycy (woj. dolnośląskie).

Jak mówił podczas podpisania umów w Otwocku minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, „to wielki, a być może i największy dzień polskiej geotermii”. Uruchamiane przedsięwzięcie określił jako przełomowe i modelowe. Kurtyka zauważył, że krajowy potencjał geotermalny jest duży i powinien być jak najszybciej oraz w pełni wykorzystany, zwłaszcza biorąc pod uwagę polskie starania na rzecz czystego powietrza oraz nasze zobowiązania klimatyczne wobec UE.

To zasoby czyste środowiskowo i dające z czasem szansę na tańszą energię, pierwszy raz państwo polskie kieruje tak duże pieniądze na rozwój geotermii – mówił Kurtyka.

Jak podkreślił Główny Geolog Kraju, wiceminister klimatu Piotr Dziadzio, efektem geotermalnych przedsięwzięć w 15 miejscowościach będzie stworzenie na bazie udostępnionych wód podziemnych warunków dla rozwoju bazy energetycznej, ciepłowniczej, terapeutycznej, sportowej i rekreacyjno-wypoczynkowej.

„Dysponujemy odpowiednią wiedzą w zakresie potencjału geotermalnego oraz mamy dobrych specjalistów-inżynierów, którzy w wymiarze praktycznym i naukowym mogą wspierać rozwój geotermii. Mamy też szereg dobrych opracowań naukowych. Naszym atutem jest zarazem wysoki poziom wiedzy specjalistycznej i zaangażowania środowisk akademickich, które współpracują z zagranicą i analizują osiągnięcia w dziedzinie geotermii” – zaznaczył Dziadzio.

Prezes NFOŚ Maciej Chorowski zaznaczył z kolei, że Fundusz chce zaoferować mechanizmy finansowe tam, gdzie konieczne będzie wiercenie drugiego otworu dla zamknięcia tzw. pętli; dodatkowo NFOŚ chciałby też oferować wsparcie kapitałowe tam, gdzie trzeba będzie np. zbudować nowa ciepłownię. Chodzi o to, żeby samorząd nie musiał zaciągać dodatkowych zobowiązań – tłumaczył.

Projektowany odwiert GT-1 w Otwocku ma mieć głębokość rzędu 1645 m. Jego projektowane parametry to temperatura wody 40 stopni i wydajność 130-160 m sześc. na godzinę.

Źródło: PAP, regiony.tvp

Zobacz podobne

Niemiecka fundacja chce wspomagać Nord Stream 2, z pominięciem sankcji

BS

Zostań Żołnierzem RP z ORP Orzeł

MZ

Nowy most w Wolinie coraz bliżej

AB

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie