Polski Portal Morski
Aktualności Offshore Stocznie

Nowy holownik zostanie wybudowany w gdańskiej stoczni

Grupa Damen Shipyards podpisała umowę z Fairplay Towage Polska na dostawę Shoalbuster 2711 ICE. Firma będzie wykorzystywać wielozadaniową jednostkę do wykonywania różnorodnych operacji, w tym w branży morskiej energetyki wiatrowej, na Morzu Bałtyckim i Północnym. Damen zbuduje statek w gdańskiej stoczni.

Shoalbuster 2711 to sprawdzony statek ze standardowego portfolio łodzi Damena. Jego wielozadaniowość wynika z różnych cech konstrukcyjnych, w tym ekstremalnie małego zanurzenia oraz dużej ładowności i 45-tonowego uciągu na palu.

Pomimo standardowego charakteru projektu, Damen jest w stanie dostosować statek do wymagań swoich klientów. W tym przypadku Fairplay Towage wymagało szeregu niestandardowych funkcji, które wyróżniają to zamówienie.

Będzie to pierwszy Shoalbuster 2711 z klasą lodową, która umożliwi mu pracę przez cały rok w portach bałtyckich. Będzie to również pierwsza jednostka tego typu nie tylko spełniająca, ale certyfikowana zgodnie z przepisami IMO Tier III dotyczącymi emisji.

Fairplay Towage Polska, kierownik projektu Offshore Wind Arkadiusz Ryz powiedział: „Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego zamówienia. Proces wyboru platformy nie był łatwy. Znalezienie wielozadaniowego statku spełniającego nasze wymagania i zbudowanego zgodnie z najwyższymi standardami było wyzwaniem, ale zespół Damena doskonale poradził sobie z tym trudnym zadaniem.

-„Ten statek będzie pierwszym w naszej flocie o tej mocy, który będzie mógł wchodzić do portów Morza Bałtyckiego i Morza Północnego na ograniczonych głębokościach. Jestem przekonany, że ten Shoalbuster, spełniający wymogi emisji IMO Tier III, otworzy dla nas nowe rynki. Ma potencjał do odegrania ważnej roli w rozwijaniu naszej obecności w powstającej branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Dużym atutem projektu jest treść lokalna – Damen buduje statek w całości w Polsce. Będzie pierwszym takim statkiem zbudowanym tutaj, choć myślę, że nie będzie ostatnim.

-„Damen Shipyards Group ma ambicję stać się najbardziej zrównoważonym konstruktorem statków na świecie. Ten statek, z certyfikatem IMO Tier III i wkładem w przyszłe projekty energii odnawialnej, jest całkowicie zgodny z tym celem. Jesteśmy bardzo dumni z tego projektu i bardzo zadowoleni ze współpracy z Fairplay Towage.”- mówi Menedżer ds. sprzedaży Damen Joschka Boddeling.

Źródło: https://www.damen.com/en/news/2021/08/damen_signs_with_fairplay_towage_for_certified_shoalbuster_2711?fbclid=IwAR02VGdMj8-7O3dik3AAWwBuwQH5gJhzZ5OMJJYPw1Jg-PQWKaaOWxs1NoI

fot.: vessel finder

Zobacz podobne

Premier: wkrótce duże inwestycje offshore wesprą polski system elektroenergetyczny

BS

Prezydent: Nord Stream 2 załatwia interesy rosyjsko-niemieckie

BS

MFiP:Do dziś można się zapisać na konferencję dot. funduszy unijnych dla gospodarki

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie