Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

PGE wyłoniła doradcę finansowego do aranżacji i pozyskania finansowania dla budowy morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3

PGE Polska Grupa Energetyczna wyłoniła doradcę finansowego przy budowie farm Baltica 2 i Baltica 3, składających się na Morską Farmę Wiatrową Baltica – największą inwestycję tego typu w polskiej części Bałtyku. Doradcą PGE w pozyskiwaniu finansowania do budowy morskich farm wiatrowych na Bałtyku będzie Société Générale. Postępowanie na wybór doradcy zostało przeprowadzone na podstawie ustawy Prawo zamówień publicznych w trybie sektorowych negocjacji z ogłoszeniem.

Wybranie doradcy finansowego w projekcie budowy morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 na Morzu Bałtyckim to kolejny krok w realizacji Programu Offshore Grupy PGE. Współpraca z instytucją o ugruntowanej pozycji na europejskim rynku finansowym, jakim jest Société Générale, dowodzi, że PGE, będąc największym przedsiębiorstwem elektroenergetycznym w Polsce, cieszy się zaufaniem instytucji finansowych – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu złożyło 5 wykonawców, a ostatecznie PGE otrzymało w postępowaniu oferty od 3 wykonawców. Ceny wszystkich złożonych ofert mieściły się w budżecie zamawiającego, a najkorzystniejszą ofertę na 8,5 mln zł netto złożyło Société Générale. Umowa z wybranym wykonawcą zostanie zawarta po upływie 10-dniowego terminu na wniesienie odwołania.

Budowę morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3 o mocy 2,5 GW PGE realizuje wspólnie z partnerem strategicznym – duńską firmą Ørsted. Obie spółki posiadają po 50 proc. udziałów w projekcie. Farma Wiatrowa Baltica 3 o mocy zainstalowanej 1 045 MW zostanie oddana do użytku w 2027 r., a zamknięcie finansowania dla tej inwestycji jest planowane na 2023 r. Natomiast farma Baltica 2 o mocy 1 498 MW zostanie oddana do użytku w 2028 r., a zamknięcie finansowania dla tej inwestycji jest planowane na 2024 r.

Morska Farma Wiatrowa Baltica zostanie zrealizowana w formule multicontracting’u. PGE będzie finansować swoją część wydatków przy budowie farm Baltica 2 i Baltica 3 kapitałem własnym oraz poprzez pozyskanie długu zewnętrznego w formule project financ.

Źródło, fot: gkpge.pl.

Zobacz podobne

ORP Orkan tonie storpedowany na Atlantyku

KM

Polska i Japonia wzmocniły współpracę w dziedzinie wodoru

KM

Ukraina/na Morzu Czarnym zakończyły się manewry Sea Breeze 2021

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie