Polski Portal Morski
Aktualności

GAZ-SYSTEM rozpoczyna konsultacje rynkowe w sprawie Terminalu LNG typu FSRU w rejonie Gdańska

W dniu 17 sierpnia 2021 r. GAZ-SYSTEM rozpoczął konsultacje rynkowe Regulaminu procedury Open Season Terminalu FSRU, a także wszystkich dokumentów niezbędnych do jej przeprowadzenia.

Głównym celem procedury Open Season Terminalu FSRU jest potwierdzenie zapotrzebowania na nowe zdolności regazyfikacji, a tym samym przekazanie przez uczestników rynku sygnału koniecznego dla realizacji inwestycji. Rozpoczęcie Fazy 1 procedury Open Season Terminalu FSRU planowane jest na październik 2021 r., podczas gdy Faza 2 oraz zawarcie Umów Regazyfikacji, wynikających z jej przeprowadzenia, powinno nastąpić w 2022 r. 

Celem programu FSRU jest stworzenie infrastruktury, która umożliwi odbiór dostarczanego drogą morską dodatkowego wolumenu skroplonego gazu ziemnego, jego regazyfikację oraz wprowadzenie do Krajowego Systemu Przesyłowego.

Program zakłada umiejscowienie w rejonie Gdańska pływającej jednostki FSRU (ang. Floating Storage Regasification Unit), zdolnej do wyładunku LNG, procesowego składowania i regazyfikacji LNG, a także do świadczenia usług dodatkowych. W ramach programu planowana jest także rozbudowa krajowego systemu przesyłowego, która umożliwi efektywne rozprowadzenie gazu z rejonu Gdańska do klientów w Polsce i w regionie.

Nowy terminal FSRU pozwoli na odbiór co najmniej 4,5 mld Nm3 gazu rocznie, z możliwością zwiększenia mocy regazyfikacyjnych w zależności od rozwoju rynku oraz wzrostu zapotrzebowania na gaz ziemny w kraju i w regionie.

Oddanie inwestycji do użytkowania jest planowane w perspektywie 2027/2028 roku.

GAZ-SYSTEM  zaprasza uczestników rynku, operatorów sąsiednich systemów przesyłowych oraz odpowiednie organy regulacyjne do wzięcia udziału w konsultacjach rynkowych dokumentacji procedury Open Season. Zgłaszanie uwag i komentarzy dotyczących zarówno założeń realizacji inwestycji, jak i dokumentów regulujących przebieg procedury Open Season, możliwe jest najpóźniej do dnia 13 września 2021 r., do godziny 16:00 (CET) poprzez Kwestionariusz uwag umieszczony w zakładce.

Więcej informacji na temat FSRU znajduje się w zakładce poświęconej temu projektowi.

Źródło: GAZ SYSTEM fot.: https://biznes.trojmiasto.pl/Plywajacy-terminal-gazowy-na-Zatoce-Gdanskiej-n147092.html

Zobacz podobne

Tunel pod Świną. Maszyna TBM jest coraz bliżej wyspy Wolin

AB

MKiŚ: powstała koncepcja powołania operatora dolin wodorowych w Polsce

KM

GK PGNiG osiągnęła ponad 7,3 mld zł zysku w 2020 roku

KD

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie