Polski Portal Morski
Aktualności

Nowy dowódca 43. Bazy Lotnictwa Morskiego

13 sierpnia na lotnisku w Gdyni-Babich Dołach odbyła się uroczystość objęcia obowiązków Dowódcy 43. Oksywskiej Bazy Lotnictwa Morskiego. Decyzją Ministra Obrony Narodowej wyznaczony został na to stanowisko kmdr pil. Waldemar Orliński. 

Zgodnie z ceremoniałem, w obecności podwładnych, rodziny i zaproszonych gości, kmdr. Orliński przywitał się ze sztandarem 43. BLotM, a następnie złożył meldunek dowódcy Brygady, kmdr. pil. Andrzejowi Szczotce o objęciu obowiązków dowódcy bazy. Od 1 kwietnia 2019 roku do 30 kwietnia 2021 roku 43. Bazą dowodził obecny dowódca BLMW kmdr pil. Andrzej Szczotka. Od maja tego toku obowiązki dowódcy bazy czasowo pełnił kmdr por. Waldemar Milczarek, szef sztabu 43. BLotM.

Komandor pil. Waldemar Orliński jest absolwentem dęblińskiej „Szkoły Orląt” i Akademii Marynarki Wojennej. W 1990 roku, po ukończeniu Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej, objął obowiązki starszego pilota w 7. Pułku lotnictwa bombowego, a następnie w 6. Pułku Lotnictwa Myśliwsko-Bombowego. W marcu 1992 roku skierowano go do 49. Pułku Śmigłowców Bojowych, a następnie do 37. Pułku Śmigłowców Transportowych.  Z lotnictwem morskim związany jest od 1994 roku kiedy został wyznaczony na stanowisko w 18. Eskadrze Lotnictwa Ratowniczo – Łącznikowego w Gdyni Babich Dołach. W 2007 roku, jako dowódca Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej w 28. Puckiej Eskadrze Lotniczej odebrał nadane grupie wyróżnienie honorowe „Błękitne skrzydła”, za udział w akcjach ratowania życia na Bałtyku. Po restrukturyzacji jednostek Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w 2011 roku został wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy eskadry, a następnie dowódcy eskadry 43. Bazy Lotnictwa Morskiego. Od sierpnia 2019 roku był dowódcą Grupy Działań Lotniczych 43. BLotM.

Komandor pil. Waldemar Orliński jest pilotem śmigłowców poszukiwawczo-ratowniczych W-3WARM Anakonda. Pełni dyżury w składzie załóg SAR/ASAR w krajowym systemie ratownictwa morskiego i lotniczego. Posiada uprawnienia instruktora oraz pilota doświadczalnego II stopnia. W powietrzu spędził ponad 4000 godzin. W trakcie służby był wielokrotnie wyróżniany, między innymi: Złotym Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju, Złotym Medalem Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny. W uznaniu zasług w dziedzinie szkolenia lotniczego oraz bezpiecznego wykonywania zadań w powietrzu dowódca Sił Powietrznych wyróżnił kmdr por. pil. Waldemara Orlińskiego statuetką „Ikara”.

źródło /fot. WP BLMW

Zobacz podobne

MKiŚ: chce pozyskać statek do badań polarnych i pełnomorskich

BS

Prezes PKN Orlen o połączeniu z PGNiG: jesteśmy jedną, wielką, silną, polską, narodową firmą 

KM

Ukraina/ Ministerstwo obrony: most na Krym zniszczony tak, jak krążownik Moskwa

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie