Polski Portal Morski
Aktualności

Rosja/ Ławrow: próby udaremnienia projektu Nord Stream 2 nie powiodą się

Kraje zachodnie będą jeszcze podejmować próby udaremnienia projektu Nord Stream 2, ale próby te są skazane na klęskę, bo gazociąg jest gotowy „praktycznie do ostatniej mili” – oświadczył we wtorek szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow na spotkaniu ze studentami.

– „Jestem przekonany, że wszystkie próby zdestabilizowania, zakwestionowania (projektu), wszystkie próby, by jego zakończenie obwarować jakimiś warunkami, są skazane na klęskę, chociaż takie próby będą.” – powiedział Ławrow. Szef MSZ wypowiadał się na spotkaniu ze studentami i wykładowcami Uniwersytetu im. Immanuela Kanta w Kaliningradzie.

Według Ławrowa firmy realizujące projekt rosyjsko-niemieckiego gazociągu „zbudowały go już praktycznie do ostatniej mili”.

Minister przekonywał, że racje prawne w sprawie projektu są po stronie Rosji, a nie Komisji Europejskiej, która objęła projekt przepisami znowelizowanej dyrektywy energetycznej.

Ławrow zapowiedział także, ze Rosja „będzie bronić” swoich racji i ocenił, że Rosję i Niemcy w sprawie projektu Nord Stream 2 poparło wiele państw UE.

28 lipca operator gazociągu, spółka Nord Stream 2 AG poinformowała, że projekt jest ukończony w 99 procentach. Media w Rosji oceniały wówczas, że końcowe prace zajmą trzy-cztery tygodnie.

Nord Stream 2 – dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie, ma transportować 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Budowie rosyjsko-niemieckiego rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina, państwa bałtyckie i USA. Krytycy Nord Stream 2 argumentują m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

Źródło: PAP fot.: TVP Info

Zobacz podobne

Już 500 cystern z LNG od PGNiG wyjechało z Kłajpedy

KM

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Niezłomnych” – wyniki konkursu

AB

Remontowa Shipbuilding SA oficjalnie dołączyła do Konsorcjum PGZ-Miecznik.

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie