Polski Portal Morski
Aktualności Edukacja

Szczecin/ Ponad 40 obiektów z Muzeum Narodowego dla Morskiego Centrum Nauki

Silnik okrętowy, urządzenia nawigacyjne i kombinezon nurka znajdą się wśród ponad 40 eksponatów, które uzupełnią ekspozycję powstającego w Szczecinie Morskiego Centrum Nauki. Obiekty wypożyczy szczecińskie Muzeum Narodowe.

-„Morskie Centrum Nauki w Szczecinie tym się różni od innych centrów nauki, że już na początku zdecydowaliśmy, iż będzie miało pewną perspektywę historyczną” – powiedział w środę dziennikarzom dyrektor Muzeum Narodowego w Szczecinie (MNS) Lech Karwowski.

Wśród eksponatów znalazły się m.in. silnik okrętowy, makiety portu szczecińskiego i stoczni, modele statków i elementy ich wyposażenia, m.in. urządzenia nawigacyjne oraz elementy stroju nurka.

Dyrektor Morskiego Centrum Nauki Witold Jabłoński podkreślił, że wypożyczone z MNS obiekty uzupełnią przygotowywaną wystawę stałą, która składać się będzie z ponad 200 eksponatów, przedstawiających historię związku człowieka z morzem i wplatających w to wiedzę naukową.

Mają się wśród nich pojawić m.in. stanowiska interaktywne, jak replika portu wzbogacona o multimedia i wizualizacja warsztatu szkutnika – model łodzi w kolejnych etapach budowy. Jeden z eksponatów będzie też prezentował proces wodowania statku, wykorzystujący sposób szczecińskich stoczniowców, czyli w tzw. szelkach. Odwiedzający będą mogli sami spróbować takiego wodowania modelu statku.

Jabłoński przekazał, że otwarcie centrum wstępnie planowane jest na październik lub listopad 2022 r.

Bryła Morskiego Centrum Nauki ma przypominać kadłub statku, a także nawiązywać do kontenerów portowych. Budynek powstaje nad Odrą w centrum miasta, na wyspie Łasztownia. Jego projekt został opracowany w 2011 r. przez Piotra Płaskowickiego.

Multimedialne centrum miało powstać pierwotnie jako Muzeum Morskie – oddział Muzeum Narodowego w Szczecinie. W 2017 roku radni sejmiku zdecydowali jednak, że będzie to osobna instytucja kultury województwa zachodniopomorskiego. Morskie Centrum Nauki będzie nosić imię astrofizyka i kosmologa, popularyzatora nauki prof. Jerzego Stelmacha.

Źródło: PAP fot.: TVP Szczecin

Zobacz podobne

Port Gdynia pionierem cyfryzacji

KM

Ster na służbę w Morskim Oddziale Straży Granicznej

AB

Ukraina poprosi Turcję o zamknięcie dla Rosji cieśnin Morza Czarnego jeżeli ta zaatakuje

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie