Polski Portal Morski
Aktualności

Wody Polskie rozpoczynają pogłębianie Wisły w Płocku

17 sierpnia została podpisana umowa na pogłębianie Wisły w Płocku w dwóch lokalizacjach: przy bramie przeciwpowodziowej i w okolicy Maszewa. Prace utrzymaniowe mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo powodziowe, ułatwić spływ lodu oraz przeciwdziałać powstawaniu niekorzystnych zjawisk lodowych. Z okazji rozpoczęcia inwestycji, zorganizowano briefing prasowy z udziałem Krzysztofa Wosia, Zastępcy Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą.

–” Dotrzymujemy słowa. Wody Polskie zapowiedziały, że po 15 sierpnia rozpoczniemy prace udrożnienia Wisły na odcinku płockim. Właśnie dzisiaj specjalistyczny sprzęt rozpoczął prace pogłębiarskie przy przegrodzie śryżowej w okolicy Maszewa.” – powiedział Wiceprezes Krzysztof Woś.

Dzięki przeprowadzonym robotom usunięte zostanie łącznie 54.000 m³ urobku. Prace pogłębiarskie są konieczne do wykonania, ponieważ obecnie w okresie zimowym z uwagi na małe głębokości Wisły w Płocku utrudnione jest prowadzenie akcji lodołamania oraz spław lodu, co w konsekwencji grozi tworzeniem się zatorów lodowych stanowiących realne zagrożenie powodziowe. Planowane prace mają na celu udrożnianie koryta Wisły, a co za tym idzie – poprawę bezpieczeństwa przeciwpowodziowego.

Zadanie pn. „Udrożnienie rzeki Wisły na terenie działania Zarządu Zlewni we Włocławku w dwóch lokalizacjach: Lokalizacja nr 1: Udrożnienie rzeki Wisły w km 633+280 – 633+780 (brama przeciwpowodziowa w Płocku), Lokalizacja nr 2: Udrożnienie rzeki Wisły w km 636+200 – 637+200 (okolice Maszewa)” będzie realizowane najpóźniej do 30 września 2021 roku, a jego wartość wynosi 1 345 000 zł

W kolejnych miesiącach prace pogłębiarskie będą kontynuowane w innych lokalizacjach: Rakowo, Wychódźc, Kępa Polska, Dobrzyków, Gmury, Radziwie, Rokicie. Wykonawca zadania pn. „Wykonanie badań batymetrycznych wraz z opracowaniem operatów wodnoprawnych i uzyskaniem decyzji umożliwiających prowadzenie robót bagrowniczych na rzece Wiśle w podziale na części” zrealizował już Etap I umowy. Obejmował on wykonanie badań batymetrycznych kształtu dna wskazanych odcinków Wisły i określenie kubatury materiału do wydobycia. Etap II obejmuje uzyskanie zgody z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Po uzyskaniu decyzji środowiskowych i pozwoleń wodnoprawnych możliwa będzie dalsza realizacja zadania.

Ochrona przeciwpowodziowa jest jednym ze statutowych zadań Wód Polskich. Powódź jest zjawiskiem naturalnym, któremu nie sposób zapobiec, dlatego działania należy skierować w stronę zmniejszenia strat poprzez ograniczanie tzw. ryzyka powodziowego.

Źródło/fot.: Wody Polskie

Zobacz podobne

Latarnia morska w Kołobrzegu do remontu

KM

Do Portu Gdańsk przypłynęły wojskowe ambulanse dla Ukrainy

PL

Nabrzeże rzeki Elbląg zostanie zmodernizowane. Jakie prace zaplanowano?

JK

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie