Polski Portal Morski
Historia

ORP Ślązak wspiera aliancki rajd pod Dieppe

Walka, którą stoczył ORP „Ślązak” podczas wsparcia rajdu sił alianckich na francuskie miasto Dieppe, była jedną z bardziej spektakularnych akcji polskich okrętów w II wojnie światowej. Desant na Dieppe zakończył się dotkliwą porażką aliantów i wysokimi stratami lądujących oddziałów.

19.08.1942 nasz niszczyciel był w akcji przez ogółem 22 godziny. W ciągu 15 godzin ostrzeliwał umocnienia i formacje niemieckie na wybrzeżu, odpierał ataki samolotów i jednostek pływających nieprzyjaciela. Ponad 30 razy otwierał ogień do samolotów, 10 razy do baterii nadbrzeżnych, ścigaczy i okrętów podwodnych. W walce z Luftwaffe artylerzyści ”Ślązaka” zestrzelili 4 samoloty. Był to najlepszy wynik (ex aequo z brytyjskim niszczycielem) jeśli idzie o liczbę zestrzelonych samolotów nieprzyjaciela w całym 1942.

Dowódca okrętu, kmdr ppor. Romuald Nałęcz-Tymiński, za  udział „Ślązaka” w akcji pod Dieppe – głównie za złamanie rozkazu i uratowanie ewakuowanych z plaży  82 żołnierzy kanadyjskich – otrzymał brytyjskie odznaczenie Distinguished Service Cross.

ORP „Ślązak” (L 26, ex HMS „Bedale”) – niszczyciel eskortowy typu Hunt II – pod polską banderą od 30.04.1942.

Okręt  pływał m.in. w konwojach gibraltarskich, osłaniał desant na Sycylię i lądowanie aliantów pod Salerno.  W czasie inwazji na Normandię, znajdował się w składzie sił „S”,  osłaniając działania desantowe na plaży Sword. 6.07.1944 ORP „Ślązak” zasłynął  zdobyciem pierwszej w II wojnie światowej niemieckiej „żywej torpedy”, biorąc jej pilota do niewoli. W maju 1945 wejściem do głównej bazy Kriegsmarine w Wilhelmshaven, ORP „Ślązak” zakończył  wojenną służbę pod polską banderą.

W 1946 okręt  zwrócono Royal Navy, a w 1953 przekazany został marynarce indyjskiej, gdzie służył jako „Godavari”. W 1976 po wejściu na mieliznę  skreślony został  z listy floty.

Walki, m.in. „Ślązaka”, we wspomnieniach dowódcy okrętu w latach  1942-1944 kmdr  Romualda Nałęcz-Tymińskiego – „Żagle staw, banderę spuść !” – wydanych nakładem Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

źródło/fot. mmw

Zobacz podobne

132 lata temu urodził się Eugeniusz Kwiatkowski – jeden założycieli Portu Gdynia

Autor

Zestaw przeciwlotniczy ocalony z nurtu Odry

Autor

Pierwszy polski trawler-przetwórnia po II wojnie światowej

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie