Polski Portal Morski
Aktualności

Rzeszów/ Rusza Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE

Spektakle teatralne, w tym premiera „Wiśniowego sadu” według Antoniego Czechowa, a także koncerty i wystawy znajdą się w programie Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE, który w piątek po południu rozpocznie się w Rzeszowie.

W wydarzeniu, które potrwa do 29 sierpnia, wezmą udział artyści i instytucje kultury z 12 państw zrzeszonych w gospodarczo-politycznej inicjatywie Trójmorza.

Organizatorem festiwalu jest Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W tym roku będzie to czwarta edycja wydarzenia.

Zdaniem sekretarz literackiej rzeszowskiego teatru Moniki Midury, Międzynarodowy Festiwal Sztuk TRANS/MISJE – TRÓJMORZE to ciekawa propozycja na spędzenie wakacji w mieście.

Midura przypomniała, że idea MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE zrodziła się z połączenia dwóch festiwali, organizowanych przez rzeszowski teatr w latach ubiegłych: Międzynarodowego Festiwalu Sztuk TRANS/MISJE Rzeszów-Koszyce-Ostrawa-Debreczyn-Lwów-Troki oraz Międzynarodowego Festiwalu TRANS/MISJE – Wschód Sztuki.

-„Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie już po raz czwarty umożliwia mieszkańcom miasta i gościom zapoznanie się z dorobkiem kulturowym innych państw” – wskazała Midura.

W tym roku będą to: Polska, Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry.

Wyjaśniła, że festiwal TRANS/MISJE – TRÓJMORZE nawiązuje w swojej formie i idei do międzynarodowej inicjatywy gospodarczo-politycznej skupiającej 12 państw Unii Europejskiej.

-„Funkcjonująca w świadomości społecznej od 2015 roku inicjatywa Trójmorza służy zacieśnianiu powiązań w regionie szerzej rozumianej Europy Środkowej, między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym, tworzących trwałe podstawy dla rozwoju gospodarczego w zakresie energii, transportu, komunikacji cyfrowej i gospodarki. Rzeszowski festiwal ma się stać platformą do wymiany doświadczeń kulturalnych i dorobku artystycznego zrzeszonych państw” – wyjaśniła Midura.

Dodała, że od tego roku w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie będzie się odbywał jeden duży festiwal, „łączący ideę obu swych protoplastów, a jednocześnie poszerzający obszar twórczych poszukiwań”.

W programie tegorocznego festiwalu TRANS/MISJE – TRÓJMORZE znalazły się spektakle teatralne, koncerty, wystawy, spotkania z artystami. Odbywać się one będą w różnych przestrzeniach miasta i są adresowane do wszystkich grup wiekowych.

W czasie festiwalu będzie można nabyć też pamiątkowy banknot z podobizną Wandy Siemaszkowej, z limitowanej serii, o nominale zero euro.

Jednym ze spektakli będzie premiera „Wiśniowego sadu” według Antoniego Czechowa w reżyserii gruzińskiego reżysera Andro Enukidze. Przedstawienie zaprezentuje gospodarz festiwalu – Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Swoje spektakle w czasie festiwalu pokażą też: Teatr „Studio” z Wilna – „Lalki, moje ciche siostry” w reż. Liliji Kiejzik oraz „Zapiski oficera Armii Czerwonej w reż. Sławomira Gaudyna; Teatr „Credo” z Sofii – „Płaszcz” w reż. Niny Dimitrovej; Teatr Lalkowy z Koszyc – „Chaplin” w reż. Braňo Mazúcha; Vene Teater z Tallina – „Bóg mordu” w reż. Philippa Lossa; Teatr Narodowy im. Vasile Alecsandriego w Jassach -„Syndrom don Kichota” w reż. Radu Ghilasa; praski teatr Studio Hrdinů – „Złote cięcie” w reż. Jana Horáka oraz Liepajas Teatris – „Szekspir” w reż. Elmarsa Senkovsa.

Oprócz rzeszowskiego teatru Polskę na festiwalu reprezentować będzie także Latający Teatr Kantorowi ze spektaklem „Kantor tu jest” w reż. Magdaleny Miklasz.

Po każdym ze spektakli odbędzie się spotkanie z aktorami i twórcami, które poprowadzi krytyk teatralny Tomasz Domagała.

Z kolei w muzycznej części wydarzenia znajdą się koncerty, w których publiczność będzie mogła posłuchać kwartetu jazzowego pochodzącego z Wileńszczyzny Rafała Jackiewicza, koncertu światowej sławy pianisty Romana Zaslavskiego z Wiednia, artystów Sceny Operowej Teatru Narodowego Csokonai w Debreczynie, Krzysztofa Iwaneczki, Justyny Szafran oraz Alka Berkowicza.

Nie zabraknie też występów śpiewających rzeszowskich aktorów, w tym koncertu „Nie całuj mnie pierwsza”, czy „Mamy dla was piosenkę – Hobn mir a nigndl” w reż. Moniki Adamiec.

W czasie MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE przewidziano też pokonkursową wystawę organizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej 17. Międzynarodowego Biennale Plakatu Teatralnego – Konkurs Młodych, wystawę plakatów cenionego słoweńskiego artysty grafika Radovana Jenko, wystawę fotografii słynnego litewskiego fotografa Ričardasa Grigasa, wystawę malarstwa Sebastiana Ratiu z Rumunii oraz plenerową wystawę chorwackich pocztówek z Zadaru.

Organizacja MFS TRANS/MISJE – TRÓJMORZE została dofinansowana przez samorządu Województwa Podkarpackiego oraz Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Bilety na wydarzenia można nabyć przez internet i w kasach organizatora.

Informacje o festiwalu dostępne są na stronach: www.trojmorze.teatr-rzeszow.plwww.teatr-rzeszow.pl oraz w mediach społecznościowych rzeszowskiego teatru.

Źródło: PAP

Zobacz podobne

Studia w mundurze? Ruszył nabór

KM

Zwrot ws. terminala zbożowego w Gdyni. Ministerstwo nie zgadza się na dzierżawę

KM

Tunel pod Świną, S11, DK13. GDDKiA podsumowuje udany rok

PL

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie