Polski Portal Morski
Aktualności

Hiszpania nie wpuściła rosyjskich okrętów wojennych do portu w Ceucie

Władze Hiszpanii odmówiły zgody na wpłynięcie do portu w Ceucie, północnoafrykańskiej enklawie tego kraju, dwóch rosyjskich okrętów wojennych. Decyzję w tej sprawie, według hiszpańskich mediów, miał podjąć MSZ w Madrycie.

Jak podał w poniedziałek powołujący się na źródła w resorcie dziennik “El Faro de Ceuta”, negatywna dla Rosjan decyzja zapadła pomimo wcześniejszej zgody ze strony hiszpańskiego ministerstwa obrony.

Głównym powodem zamknięcia portu w Ceucie dla obu jednostek było odmówienie przez ich dowództwo podania docelowego punktu rejsu obu okrętów.

Z informacji władz Hiszpanii wynika, że postój obu rosyjskich jednostek został pierwotnie zaplanowany na 18-20 sierpnia.

Według dziennika “El Confidencial” jednostki, którym władze hiszpańskie odmówiły prawa do wpłynięcia do Ceuty w celu krótkiego postoju, to niszczyciel łodzi podwodnych Wiceadmirał Kułakow oraz okręt wojenny Altai. Obie jednostki wchodzą w skład Floty Północnej.

Wizyty rosyjskich okrętów wojennych w Ceucie były szczególnie powszechne w latach 2010-2016. Według hiszpańskich mediów w 2016 r. Madryt pod presją państw NATO zakazał cumowania rosyjskich jednostek w porcie enklawy, tłumacząc, że wspierają one reżim prezydenta Baszszara al-Asada w wojnie domowej w Syrii.

Zmianę przyniosło dojście do władzy socjalistycznego rządu premiera Pedro Sancheza, który w 2018 r. przywrócił zgodę na wchodzenie do portu w Ceucie rosyjskich okrętów wojennych.

Źródło: PAP fot.: https://www.absoluteaxarquia.com/ceuta/

Zobacz podobne

Kowalczyk: Komisja Europejska zatwierdziła program operacyjny „Rybactwo i Morze”

JK

Współpraca PGZ SW i OBR CTM

KM

Korea Północna zbudowała nowy okręt podwodny

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie