Polski Portal Morski
Aktualności

W orientarium w Łodzi zarybiany jest basen dla rekinów

Orientarium w Łodzi, które ma być otwarte jeszcze w tym roku, przygotowuje swoją największą atrakcję – podwodny tunel. Będzie można z niego obserwować rafę koralową i basen dla rekinów. Zarybiany jest akwen dla tych drapieżników – podał wiceprezes łódzkiego zoo Tomasz Jóźwik.

Otwarcie orientarium najprawdopodobniej – jak zapewniają władze Łodzi – będzie jeszcze w tym roku. Największą atrakcją dla zwiedzających ma być podwodny tunel. Z jednej jego strony będzie basen z rekinami i płaszczkami, a z drugiej rafa koralowa.

„Tunel ma długość 26 metrów, a baseny znajdujące się nad nim mieszczą prawie 3 miliony litrów wody. W orientarium mamy 7 zbiorników oceanicznych i 3 słodkowodne. Obecnie wszystkie są już częściowo zarybione” – powiedział Jóźwik. „Przeszliśmy długą drogę od momentu powstania zbiorników i systemów filtracyjnych do samego procesu dojrzewania chemicznego i biologicznego wody” – przypominał.

„Obecnie zwiększamy liczebność gatunków już wprowadzonych, a także czekamy na rekiny i płaszczki, bo te trafią do zbiorników jako ostatnie” – przekazał wiceprezes łódzkiego ogrodu zoologicznego.

W basenach orientarium będą rozmaite egzotyczne gatunki ryb. „Grańce koralowe, skrzydlice małe, mureny wstążkowe, itajary, apogony, ognice pstre, papużaki łuskopłetwe oraz koniki morskie” – wyliczył kierownik biotopów wodnych w łódzkim zoo Adam Danielak. Są to – jak zapewniają hodowcy – bardzo ciekawe gatunki ryb.

Itajara goliat to gatunek drapieżny osiagający nawet 3 metry długości, dorosły osobnik waży nawet 600 kilogramów. Itajary mają mocne szczęki. Występują wśród raf kralowych.

Z kolei sprowadzone do Łodzi mureny są jeszcze młode. Mają kontrastowe, czarno-żółte ubarwienie. Mureny wstążkowe w młodym wieku są samcami. Z czasem mogą zmienić płeć, co widać po barwie osobnika. Dojrzałe samice są żółte, a samce niebieskie. Te mureny występują w Oceanie Indyjskim. Swoim wyglądem przypominają mitycznego chińskiego smoka.

W łódzkim orientarium pływają już skrzydlice małe – mają do 25 centymetrów długości i charakterystyczne kolce jadowe.

Zagrożona wyginięciem indonezyjska ryba o nazwie apogon kardynał – co podkreślają specjaliści z łódzkiego zoo – jest jednym z najciekawszych gatunków ryb akwariowych. Zazwyczaj w nocy odbywa się niesamowity taniec godowy. Samiec apogona zbiera do pyska ikrę i inkubuje ją przez około trzy tygodnie. W razie niebezpieczeństwa młode ryby mogą się chować w pysku ojca.

„Część ryb będzie pływała w toni wodnej, część będzie przebywać na dnie. Każdy poziom akwarium będzie nimi zapełniony” – zaznaczył Danielak. „W największym zbiorniku pojawią się gatunki chrzęstnoszkieletowe i kostnoszkieletowe, między innymi rekiny i płaszczki, w tym rzadkie i bardzo oryginalne gatunki, takie jak rhina anclystoma nazywana rybą gitarą” – podkreślił.

60 proc. przestrzeni łódzkiego orientarium będzie tonęła w egzotycznej, tropikalnej zieleni. Rośliny, krzewy, bluszcze i trawy zasadzone tutaj będą pochodzić m.in. z Laosu, Indii, Australia, Japonii czy Filipin.

Oprócz basenów i ogrodów w orientarium będą wybiegi dla słoni indyjskich, panter mglistych, niedźwiedzi malajskich, gibonów oraz woliery dla dzioborożców i szpaków balijskich. Trwa transport części zwierząt.

Koszt budowy orientarium to ponad 260 mln zł. Otwarcie obiektu planowane było tej jesieni, ale najprawdopodobniej pierwsi zwiedzający pojawią się w orentarium pod koniec tego roku.

żródło pap fot. lodz.tvp

Zobacz podobne

Jak przebiegał montaż propan-propylen splittera w Polimery Police?

AB

Kormoran rozminował tonową bombę w Gdyni

KM

Wojsko na straży gazociągu Baltic Pipe i terminalu LNG w Świnoujściu

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie