Polski Portal Morski
Aktualności Środowisko

PERN planuje ekologiczne inwestycje; nakłady to ponad 23 mln zł w najbliższym czasie

PERN wyda w najbliższym czasie na inwestycje ekologiczne ponad 23 mln zł. Celem jest m.in. ograniczenie śladu węglowego, obniżenie kosztów zużycia wody oraz zmiana sposobu zagospodarowania wód opadowych, a także odpadów płynnych powstających podczas czyszczenia zbiorników ropy naftowej – podała spółka.

PERN zapowiedział, że do 2024 r. przewiduje m.in. budowę nowych instalacji odzysku par benzyn, oczyszczalni ścieków, przebudowę systemów kanalizacji deszczowo – przemysłowych i modernizację oświetlenia.

„Na inwestycje ekologiczne PERN przeznaczy w najbliższym czasie ponad 23 mln zł” – oznajmiła spółka.

Zaznaczyła przy tym, iż „ograniczenie śladu węglowego, obniżenie kosztów zużycia wody, a także zmiana sposobu zagospodarowania wód opadowych i odpadów płynnych powstających podczas czyszczenia zbiorników ropy naftowej, to tylko niektóre efekty, jakie przyniosą inicjatywy proekologiczne, realizowane obecnie w PERN”.

„Celem tych działań jest zmniejszenie negatywnego wpływu spółki na środowisko naturalne” – podkreślił PERN.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że „znaczenie ochrony środowiska zostało podkreślone w strategii PERN do 2024 r”.

„PERN w perspektywie do 2024 r. przewiduje m.in. budowę nowych instalacji odzysku par benzyn, oczyszczalni ścieków, przebudowę systemów kanalizacji deszczowo – przemysłowych, jak również modernizację oświetlenia” – oświadczyła spółka.

Według niej, uruchomienie nowych instalacji odzysku par benzyn planowane jest tam do końca drugiego kwartału przyszłego roku – „w efekcie budowy wskaźniki emisji węglowodorów nie będą przekraczały 10 g/Nm3, a taki pułap wyznaczają przepisy środowiskowe w wielu krajach Unii Europejskiej”.

Jak wspomniał PERN, do kluczowych założeń jego strategii do 2024 r. należy m.in. zapewnienie sprawnego funkcjonowania polskiej gospodarce dzięki realizacji Programu Megainwestycje na rynku ropy naftowej i paliw oraz poprawie konkurencyjności baz spółki, ograniczenie wpływu na otoczenie poprzez rozwiązania chroniące środowisko, a także zmniejszenie zużycia wody, plastiku i papieru oraz ilości odpadów oraz inwestycje w badania i rozwój, w tym współpraca ze startupami, np. w zakresie odnawialnych źródeł energii.

„PERN od wielu lat prowadzi szeroki program inwestycji ekologicznych, polegających między innymi na ograniczaniu wpływu działalności eksploatacyjnej na środowisko. Ryzyko wystąpienia wycieków i zanieczyszczeń podlega ciągłej analizie, co monitorują zaawansowane systemy automatyki” – podkreślono w informacji.

Spółka zapewniła też, że „pod ścisłą kontrolą” są także prowadzone przez nią nowe inwestycje.

„Budowa kolejnych zbiorników na ropę naftową i paliwa odbywa się w oparciu o najwyższe standardy bezpieczeństwa ekologicznego z zastosowaniem podwójnych płaszczy, podwójnego dna i specjalnych geomembran, których celem jest ograniczenie ryzyka wycieków ropy naftowej lub paliw do środowiska” – wyjaśnił PERN.

PERN to strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski państwowy podmiot, odpowiadający m.in. za tłoczenie rurociągami ropy naftowej do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech, oraz za magazynowanie w bazach na terytorium kraju zarówno surowca, jak i paliw płynnych. Spółka świadczy też usługi transportu paliw, w tym benzyny, oleju napędowego i opałowego.

Niedawno PERN informował, że jego nakłady inwestycyjne w latach 2016-20 wyniosły ponad 1,5 mld zł, przy czym zdecydowana większość tych środków obejmowała priorytetowe projekty, w tym w ramach realizowanego tam Programu Megainwestycji, który obejmuje m.in. rozbudowę baz paliw i ropy naftowej, a także rozpoczętą budowę rurociągu paliwowego Boronów – Trzebinia oraz planowaną budowę drugiej nitki magistrali naftowej łączącej Gdańsk z Płockiem.

Według PERN, nakłady związane z Programem Megainwestycji mają wynieść w tym roku blisko 340 mln zł.

źródło pap fot. tvp.info

Zobacz podobne

Nowe inwestycje Orlenu. Koncern przejmie blisko 200 stacji na Węgrzech i Słowacji

KM

Gdańsk/ Ogłoszono przetarg na remont Długiego Pobrzeża

BS

Puck – pierwszy polski port wojenny

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie