Polski Portal Morski
Aktualności

W Rosji ruszyła budowa sześciu okrętów wojennych

Budowa sześciu okrętów wojennych rozpoczęła się w poniedziałek w stoczniach w Petersburgu, Komsomolsku nad Amurem i Siewierodwińsku; w wydarzeniu przez łącze wideo wziął udział prezydent Władimir Putin, który oznajmił, że Rosja potrzebuje silnej floty.

Marynarka wojenna – zdaniem rosyjskiego prezydenta – „odgrywa kluczową rolę w systemie zapewnienia bezpieczeństwa państwa”. Rosja potrzebuje potężnej i zbalansowanej floty – mówił Putin.

Zapewnił, że jego kraj będzie nadal rozwijał marynarkę wojenną i wyposażał okręty w „najnowsze uzbrojenie i sprzęt”.

Rosja będzie także „wykonywać najtrudniejsze zadania szkoleniowo-bojowe na ćwiczeniach oraz podczas dalekich rejsów i demonstrować flagę rosyjską w strategicznie ważnych rejonach wszechoceanu” – zapowiedział Putin.

Zaznaczył, że w 2027 roku udział nowoczesnych okrętów w rosyjskiej flocie ma sięgać 70 proc.

Stępkę pod nowe okręty położono w poniedziałek w trzech stoczniach: Siewmasz w Siewierodwińsku nad Morzem Białym, w Admirałtiejskich Wierfiach w Petersburgu i Amurskich Zakładach Budowy Okrętów w Komsomolsku nad Amurem, w azjatyckiej części Rosji.

W zakładach Siewmasz ruszyła budowa dwóch atomowych okrętów podwodnych klasy Boriej (Boreasz) projektu 955A (w kodzie NATO Borei-A) – Dymitr Doński i Kniaź Potiomkin.

W Petersburgu zainicjowano budowę okrętów podwodnych z napędem diesel elektrycznym – Możajsk i Jakuck projektu 636.3 „Warszawianka” (w kodzie NATO – Improved Kilo).

Natomiast zakłady w Komsomolsku nad Amurem zbudują korwety projektu 20380 i 20385 – Groznyj i Bujnyj.

Te dwie korwety, jak również Możajsk i Jakuck mają w przyszłości wzmocnić Flotę Oceanu Spokojnego.

źródło pap fot. tvp.info

Zobacz podobne

Pionierska inwestycja PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

BS

Transport Week 2022

KM

Marynarz w odświętnym przebraniu

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie