Polski Portal Morski
Aktualności

Wody Polskie na bieżąco monitorują sytuację meteorologiczno-hydrologiczną w kraju

Od wczoraj przez Polskę przetacza się fala opadów. Choć deszcz ma korzystny wpływ na poprawienie stanu wód w rzekach, miejscowo może wywołać podtopienia. Dlatego na bieżąco monitorujemy warunki pogodowe, reagując na potencjalnie niebezpieczne zdarzenia. W związku z prognozowanymi dalszymi opadami deszczu, Krzysztof Woś Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą zorganizował robocze spotkanie z Dyrektorami Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej, poświęcone sytuacji hydrologiczno-meteorologicznej w poszczególnych regionach wodnych.

Sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna 24.08.2021

Stan na godzinę 8.00

Stany alarmowe: 4: Górna i Środkowa Odra:4

Stany ostrzegawcze: 10: Górna Wisła 1, Bug 1, Wisła od Narwi do Drwęcy 1, Górna i Środkowa Odra 6, Ujście Odry 1

W ciągu minionej doby opady występowały w całym kraju, najintensywniejsze w południowo-zachodniej części kraju, w województwach dolnośląskim i lubuskim.  Najwyższe sumy odnotowano na stacjach: Borowice (Kacza) 96,1 mm, Walim (Walimka) 83,9 mm, Babimost (Gniła Obra) 73,6 mm, Radzyń (Obrzyca) 73,2 mm, Wysokie (Pór) 70,6 mm, Przesieka (Podgórna) 70,4 mm, Puławy (Wisła) 67,2 mm. Łącznie było 15 stacji z opadem powyżej 50 mm.

Dziś spodziewany jest dalszy ciąg opadów w południowej Polsce. W ciągu dnia front będzie przemieszczać się na wschód. Największe sumy dobowe prognozuje się dla województwa lubelskiego – do 60 mm.


Sytuacja hydrologiczno-meteorologiczna 23.08.2021

Zgodnie z zapowiedziami IMGW, padać będzie na obszarze całego kraju. Najintensywniejsze opady deszczu spodziewane są dzisiaj i jutro w województwie lubelskim i lubuskim. Miejscowo może spaść do 100 mm opadu burzowego. Pas niżu z opadami ma przechodzić ze wschodu na zachód, koncentrując się głównie w południowo-centralnej Polsce. Prognozy zmieniają się dynamicznie i ostrzeżenia meteorologiczno-hydrologiczne w niektórych miejscach są podnoszone.

W województwie lubuskim wydano ostrzeżenia meteorologiczne 3 stopnia na wystąpienie intensywnych opadów deszczu oraz silnego deszczu z burzami. Miejscowo może spaść od 40 do 90 mm deszczu.

Ostrzeżenia meteorologiczne 2 stopnia na intensywne opady deszczu wydano również dla województw lubelskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego oraz południowej części dolnośląskiego. Lokalnie może spaść od 40 do 70-80 mm deszczu.

Ogólna sytuacja hydrologiczna w kraju jest stabilna. Większość rzek ma niskie albo średnie stany wód. Punktowo przekroczone są stany ostrzegawcze. Ostrzeżenia hydrologiczne 2 stopnia na wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych wydano dla zlewni rzek województwa dolnośląskiego oraz południowej części województwa lubuskiego i południowo-zachodniej części województwa wielkopolskiego.

Wszystkie zbiorniki zarządzane przez Wody Polskie pracują zgodnie z obowiązującymi instrukcjami i mają dużą rezerwę powodziową. Centra Operacyjne Ochrony Przeciwpowodziowej pozostają w gotowości, gospodarowanie wodą w zbiornikach jest dostosowywane do aktualnie panujących warunków i sytuacji.

„W tym roku doświadczyliśmy już ekstremalnych zjawisk pogodowych i mierzyliśmy się z problemami, które stwarzają. Aktualnie mamy normalny okres deszczowy, które może pomóc z sytuacją suszową, gdyż na wielu rzekach notujemy niskie i średnie stany wód. Tym niemniej, nie można mieć całkowitej pewności że opady nawalne już nie wystąpią, dlatego musimy uważne śledzić pogodę i pozostawać w gotowości do akcji.” – podsumował Zastępca Prezesa Wód Polskich ds. Ochrony Przed Powodzią i Suszą – Krzysztof Woś.

Bieżące prognozy meteorologiczne i hydrologiczne, w tym wydane przez IMGW ostrzeżenia są na stronie: meteo.imgw.pl

Źródło: Wody Polskie fot.: TVP Info

Zobacz podobne

Hiszpania nie wpuściła rosyjskich okrętów wojennych do portu w Ceucie

KM

Co przyniesie przyszłość kontenerowców?

BS

GK PGNiG: solidne wyniki mimo trudnych warunków rynkowych

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie