Polski Portal Morski
Aktualności Porty

Gotowe nowe nabrzeże z widokiem na twierdzę Wisłoujście

Po trzech latach budowy gotowe jest już nowe nabrzeże przy Szańcu Zachodnim w Nowym Porcie, naprzeciwko twierdzy Wisłoujście. We wtorek ruszyły tam prace rozbiórkowe przy ogrodzeniu zabezpieczającym plac budowy. Nowa promenada ma zostać oddana do użytku w piątek, 3 września.

Nowy fragment nabrzeża rozciąga się między miejscem, gdzie dawniej kursował Prom Wisłoujście, a Zakrętem Pięciu Gwizdków. Przebiega wzdłuż dawnego Szańca Zachodniego.

Ten ostatni w przyszłości ma szansę na rekultywację. Rozmowy w tej sprawie toczą się między miastem a spółką Orlen, która jest prawnym spadkobiercą dawnej bazy CPN w tym miejscu.

Nowy szlak spacerowy ma ok. 1 km długości i roztacza się z niego nie tylko doskonały widok na kanał portowy, ale też na znajdującą się po jego drugiej stronie twierdzę Wisłoujście. Jeszcze w tym roku rozpoczną się w niej pierwsze prace zaplanowanego na trzy lata remontu.

Wyremontowany odcinek nabrzeża Zbożowego w Nowym Porcie.
Na promenadę można się dostać zarówno od strony ul. Wyzwolenia i Władysława IV, jak i krańca ul. Na Zaspę.

Do dyspozycji pieszych jest nowa, szeroka nawierzchnia, oświetlenie i barierki. W ramach inwestycji pojawiło się też nowe oznakowanie, koła ratunkowe i przyłącza dla wodniaków.

Na razie brakuje jeszcze ławek i koszy na śmieci. Możliwe jednak, że mała architektura pojawi się przed oficjalnym otwarciem nabrzeża, które zaplanowano na 3 września.

Krok do placu Nadwodnego, Szaniec Zachodni wciąż czeka

Nowe nabrzeże powstało w ramach większej inwestycji Zarządu Morskiego Portu Gdańsk, pn. Budowa i rozbudowa Nabrzeża Zbożowego w Porcie Gdańsk wraz z rozbiórką istniejącego Nabrzeża Zbożowego wraz z pomostami drewnianymi oraz przyczółkiem kablowym.

Jego budowa rozpoczęła się w sierpniu 2018 r. i trwała dokładnie trzy lata.

źródło/fot. https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Gotowe-nowe-nabrzeze-z-widokiem-na-twierdze-Wisloujscie-n158967.html#tri

Zobacz podobne

PRS na konferencji PSEW

BS

Najnowocześniejsze nabrzeże kontenerowe w Porcie Gdynia

KM

Ćwiczenia NATO w Kłajpedzie

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie