Polski Portal Morski
Historia

64 lata temu transatlantyk „Batory” po remoncie powrócił na linię kanadyjską

26 sierpnia 1957 roku transatlantyk „Batory” powrócił po remoncie i modernizacji w stoczni Norddeutscher Lloyd w Bremerhaven na linię kanadyjską (Gdynia – Kopenhaga – Southampton – Montreal).


W 1951 roku w brytyjskiej stoczni Palmers Shipbuilding & Iron Co., Ltd w Hebburn-on-Tyne statek przystosowano do rejsów w warunkach tropikalnych między innymi przemalowując kadłub na kolor biały. Podczas remontu w 1957 roku powrócono do pierwotnego malowania (czarny kadłub i białe nadbudówki).


W okresie od 16 stycznia do 11 kwietnia 1965 roku statek przeszedł kapitalny remont, po raz pierwszy w historii jednostki przeprowadzony całkowicie w kraju.
Od 1 lipca 1969 roku „Batory” pełnił funkcję hulku hotelowego w Gdyni. Działalność hotelowa okazała się nieopłacalna i statek zwrócono Polskim Liniom Oceanicznym. W marcu 1971 roku statek sprzedano do stoczni złomowej w Hongkongu.


W swojej długoletniej służbie na morzu (inauguracja służby pod polską banderą nastąpiła 21 kwietnia 1936 roku) „Batory” odbył 222 rejsy liniowe, przewożąc ponad 270 tysięcy pasażerów, odbył także 75 rejsów wycieczkowych przewożąc kolejne około 30 tysięcy pasażerów. W 59 rejsach wojennych przewiózł około 120 tysięcy osób.

źródło / fot. Infomare

Zobacz podobne

Marynarscy prekursorzy wolnego handlu

BS

Leonid Teliga w samotnym rejsie okrążył kulę ziemską

MZ

25.08.1939/ Do portu w Gdańsku wpłynął niemiecki okręt „Schleswig-Holstein”

JJ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie