Polski Portal Morski
Aktualności Offshore

Forum Wizja Rozwoju. Ireneusz Zyska: w połowie września porozumienie sektorowe dot. offshore

Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej zostanie podpisane 15 września – poinformował w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Ireneusz Zyska.

„To ponad 150 podmiotów z Polski i zagranicy, reprezentowanych przez kilkaset osób” – powiedział w czwartek wiceminister Zyska podczas Forum Wizja Rozwoju w Gdyni.

Dodał, że zostanie też wydany raport dotyczący tzw. dobrych praktyk dla rozwoju sektora.

Zyska poinformował, że porozumienie sektorowe ma być wzorowane na brytyjskim modelu „Sector Deal” i określi m.in. warunki uzyskania jak najwyższego poziomu tzw. local content, czyli stopnia udziału krajowego łańcucha dostaw w projektach offshore.

„Local content w porozumieniu sektorowym dla pierwszej fazy realizacji projektów morskich farm wiatrowych to będzie poziom 25-35 proc., dla drugiej fazy, ale ograniczonej cezurą 2030 roku 45 proc., a powyżej 50 proc. po 2030 roku” – powiedział Mariusz Witoński, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Zbigniew Gryglas, wiceminister aktywów państwowych, wskazał, że spółki zaangażowane w pierwsze projekty offshore rozpoczynają przygotowania do kontraktowania m.in. podzespołów, usług.

„To co nas trochę martwi, to czy będziemy gotowi z infrastrukturą. Terminal instalacyjny, czyli miejsce, z którego będziemy ekspediować złożone turbiny musi być w Polsce. Miejsce musi być gotowe, gdy inwestorzy zaczną proces. Rząd zrobił wszystko, by tak się stało” – powiedział Gryglas.

Wskazał, że w Krajowym Planie Odbudowy zostały zabezpieczone bardzo duże środki, w wysokości 430 mln euro na terminal instalacyjny i porty serwisowe. Terminal instalacyjny ma powstać w Gdyni.

źródło PAP/ fot. Port Gdynia

Zobacz podobne

Strażacy natleniają Odrę, a sanepid kontroluje sprzedawane ryby

KM

Polsko-ukraińskie rozmowy o współpracy w zakresie transportu

Autor

Pierwszy prom Ro-Pax w historii Gdańskiej Stoczni Remontowej zwodowany

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie