Polski Portal Morski
Aktualności

Chiny protestują przeciwko obecności US Navy w Cieśninie Tajwańskiej

Chińskie ministerstwo obrony zaprotestowało w sobotę przeciwko przejściu okrętu marynarki wojennej USA i kutra straży przybrzeżnej przez wody między Chinami a Tajwanem.

W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej ministerstwo nazwało ten ruch prowokacyjnym i stwierdziło, że Stany Zjednoczone są największym zagrożeniem dla pokoju i stabilności oraz sprawcą zagrożeń dla bezpieczeństwa w 160-kilometrowej Cieśninie Tajwańskiej. „Wyrażamy stanowczy sprzeciw i zdecydowane potępienie” – głosi oświadczenie.

Niszczyciel pocisków kierowanych USS Kidd i kuter straży przybrzeżnej Munro przepłynęły w piątek przez cieśninę na wodach międzynarodowych. Takie ćwiczenia są postrzegane przez Waszyngton jako ostrzeżenie dla Chin, które ostatnio przeprowadziły ćwiczenia w pobliżu Tajwanu i nie zrezygnowały z użycia siły w celu przejęcia kontroli nad wyspą.

„Zgodny z prawem tranzyt statków przez Cieśninę Tajwańską świadczy o zaangażowaniu Stanów Zjednoczonych w wolny i otwarty region Indo-Pacyfiku” – czytamy w oświadczeniu Siódmej Floty Marynarki Wojennej w Japonii.

Tajwan, zamieszkany przez 23,6 miliona ludzi, oddzielił się od Chin podczas wojny domowej, która doprowadziła do przejęcia kontroli nad kontynentem przez Partię Komunistyczną w 1949 roku. Stany Zjednoczone nie utrzymują formalnych stosunków dyplomatycznych z Tajwanem, ale utrzymują przedstawicielstwo w stolicy, Tajpej, i są największym dostawcą sprzętu wojskowego do jego obrony.

Amerykańska Straż Przybrzeżna zwiększa swoją obecność w Azji, ponieważ patrole chińskiej straży przybrzeżnej znajdują się w pobliżu spornych wysp na Morzu Południowochińskim i Wschodniochińskim.

W sobotnim oświadczeniu ministerstwa obrony Chin stwierdzono, że „Tajwan jest niezbywalną częścią Chin” i że Chiny nie będą tolerować żadnej ingerencji w to, co nazywają swoimi sprawami wewnętrznymi.

źródło PAP/fot.wnp.pl

Zobacz podobne

Wody Polskie: niepokoi spadek zainteresowania samorządów transportem wodnym

AB

Nowy rok akademicki na Akademii Morskiej w Szczecinie – studia dla przyszłych marynarzy!

BS

Gdański Szlak Wodociągowy z nowymi atrakcjami – już można się zapisać na zwiedzanie

MZ

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie