Polski Portal Morski
Aktualności

Odbudowa jazów na terenie Zarządu Zlewni w Nysie w ramach Programu Kształtowania Zasobów Wodnych dla rolnictwa

W drugiej połowie sierpnia oddano do użytku kolejne obiekty hydrotechniczne w ramach realizowanego w Wodach Polskich Programu Kształtowania Zasobów Wodnych na terenach rolniczych. Tym razem na terenie Zarządu Zlewni w Nysie odbudowano dwa jazy wraz z zastawkami zlokalizowane na kanałach na terenie gminy Grodków na Opolszczyźnie w zlewni rzeki Nysa Kłodzka.

Całkowity zakres rzeczowy pierwszego zadania obejmował odbudowę, w dwóch lokalizacjach, jazu zastawkowego na Kanale A wraz z zastawką na Kanale A i elementami służącymi do nawodnienia gruntów w rejonie miejscowości Żelazna w gminie Grodków w powiecie brzeskim w województwie opolskim. W ramach prac przeprowadzono remont budowli oraz zamontowano nowe zamknięcia, odbudowano umocnienia koryta rzeki powyżej i poniżej obiektu wraz z niecką wypadową stopnia.

Drugie z zadań, także w rejonie miejscowości Żelazna, polegało na odbudowie jazu zastawkowego na Kanale B wraz z dwoma zastawkami. W ramach tych prac również odbudowano budowle, zamontowano nowe zamknięcia oraz odbudowano umocnienia koryta rzeki w obrębie jazu wraz z niecką wypadową stopnia. Inwestycja, która trwała od listopada 2020 roku, kosztowała łącznie 238 tysięcy złotych.

Przypomnijmy, że Wody Polskie w całym kraju wdrażają od 2020 roku Program Kształtowania Zasobów Wodnych na terenach rolniczych wraz z Ministerstwem Infrastruktury oraz Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, samorządami i spółkami wodnymi. To nowatorskie podejście, realizowane w ramach działań programu Stop Suszy!, które ma na celu poprawę zdolności retencyjnych cieków i obiektów melioracyjnych, przy użyciu jazów, zastawek, przepustów i innych urządzeń.

Dzięki temu w okresach niżówek i niedoborów opadów w określonych miejscach na rzekach i kanałach będzie prowadzone czasowe podpiętrzanie wód przy wykorzystaniu zastawek i innych urządzeń, zapewniające przekierowanie wód do systemów rowów melioracyjnych połączonych z tymi ciekami. W ciągu 3 lat Wody Polskie planują wykonanie 645 inwestycji, dedykowanych terenom rolniczym, na łączną kwotę 155 mln złotych. W ramach Planu przeciwdziałania skutkom suszy i Programu zapobiegania niedoborowi wody – poziom krajowej retencji wód do roku 2030 ma osiągnąć 15% średniego rocznego odpływu. Dziś ten współczynnik jest na poziomie 7%.

Źródło/fot.: Wody Polskie

Zobacz podobne

Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej z zadaniem transportu medycznego w ramach ,,Akcji Serce”

AB

Bułgaria otrzymała po raz pierwszy gaz skroplony z Norwegii

KM

Gazociąg Goleniów-Lwówek. Kolejne etapy budowy Baltic Pipe

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie