Polski Portal Morski
Aktualności Historia

Prezydent: to w Szczecinie po raz pierwszy postanowiono o tworzeniu niezależnych, samorządnych związków zawodowych

To tu, w Szczecinie, w wyniku długich negocjacji po raz pierwszy postanowiono o tworzeniu niezależnych, samorządnych związków zawodowych – napisał w liście do uczestników uroczystości w 41. rocznicę podpisania Porozumienia Szczecińskiego prezydent Andrzej Duda.

„To wydarzenie o wielkiej wadze, zasługujące na wdzięczną pamięć wszystkich Polaków” – napisał w liście odczytanym przez wicewojewodę zachodniopomorskiego Marka Subocza prezydent RP Andrzej Duda.

Przed historyczną bramą Stoczni Szczecińskiej odbyły się w poniedziałek uroczystości w 41. rocznicę podpisania Porozumienia Szczecińskiego, pierwszego z Porozumień Sierpniowych.

Prezydent przypomniał, że „solidaryzując się ze swoimi kolegami ze Stoczni Gdańskiej do strajku przystąpili robotnicy ze Stoczni Szczecińskiej i Stoczni Remontowej Parnica”. „W ich ślady poszły wkrótce tysiące pracowników z ówczesnego województwa szczecińskiego” – dodał.

Jak wskazał, reżim, „który tak brutalnie potraktował robotników w roku 1970 i 1976, tym razem ustąpił przed ich determinacją”.

„To tu, w Szczecinie, w wyniku długich negocjacji po raz pierwszy postanowiono o utworzeniu niezależnych, samorządnych związków zawodowych” – przypomniał Andrzej Duda w liście.

Zaznaczył, że był to „niezwykle ważny krok” na rozpoczynającej się drodze „ku Polsce w pełni wolnej i demokratycznej”, dziękował też mieszkańcom „tej pięknej, piastowskiej ziemi, którzy tak wtedy, jak i dzisiaj służą dobru wspólnemu”.

30 sierpnia 1980 r. w świetlicy Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego władze komunistyczne podpisały porozumienie z przedstawicielami strajkujących załóg regionu, co zakończyło strajki na Pomorzu Zachodnim.

Dokument, który przeszedł do historii pod nazwą Porozumienia Szczecińskiego, w pierwszym punkcie mówił o powołaniu samorządnych związków zawodowych.

Źródło: PAP fot.: https://dzieje.pl/wiadomosci/sierpien-1980-porozumienie-szczecinskie

Zobacz podobne

Terminal głębokowodny w Świnoujściu. Czas na składanie ofert!

Autor

PKN Orlen zamierza zwiększyć wydobycie krajowe gazu ponad 4 mld m sześc., a ogółem do 12 mld m sześc.

KM

Zaprojektujmy od nowa molo Południowe

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie