Polski Portal Morski
Aktualności Żegluga

W Gdyni poznaliśmy najlepsze Lasery na świecie

Zac Littlewood z Australii i Giorgia della Valle z Włoch zdobyli mistrzowskie tytuły do lat 21 w klasach Laser i Laser Radial #wGdyni. Najwyżej sklasyfikowanymi z biało-czerwonych byli Piotr Malinowski i Lilly May Niezabitowska. 

O końcowej kolejności zadecydowały wyniki uzyskane do soboty, bowiem ostatniego dnia mistrzostw żeglarze nie mieli szczęścia do wiatru. Przez trzy godziny zawodnicy i zawodniczki oczekiwali na wodzie na mocniejsze podmuchy, ale, niestety, wiatr pokrzyżował im szyki. Komisja sędziowska nie miała wyboru i musiała odwołać zaplanowane wyścigi. W efekcie w klasie Laser Standard (ILCA 7) bezapelacyjnie po złoty medal sięgnął Zac Littlewood.

Australijczyk od początku regat dominował, wygrał aż pięć z dziewięciu wyścigów i – jak sam mówi – w końcu wyjeżdża z Gdyni w dobrym nastroju. Zac wyraźnie nawiązał do wydarzeń z 2019 roku, kiedy to rywalizował w młodzieżowych mistrzostwach świata klasy Laser Radial i o złoto walczył z Tytusem Butowskim.

– To była klasyczna sytuacja „gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta”. Pilnowaliśmy siebie z Tytusem, ale utknęliśmy w środku stawki, tymczasem zza naszych pleców zaatakował reprezentant Turcji i to on sięgnął po złoto – wspomina Zac Littlewood. I dodaje – Czułem wtedy dużą sportową złość i cieszę się, że ten scenariusz nie powtórzył się w tym roku. Gdynia jest świetnym akwenem, a warunki w tym roku były bardzo zróżnicowane, co wymagało od nas wszechstronności.

Srebrny medal mistrzostw świata zdobył Włoch Matteo Paulon, a na najniższym stopniu podium stanął Niemiec Julian Hoffmann. Najwyżej sklasyfikowanym Polakiem okazał się Piotr Malinowski. Zawodnik MOS Iława zajął 19. miejsce. W kategorii do lat 19 wygrał Paul Hameeteman (Holandia), a najlepszym z Polaków był Michał Krasodomski (AZS AWFiS Gdańsk). 

W klasie Laser Radial mistrzynią świata została Giorgia della Valle, co można uznać za niespodziankę. Włoszka zdobywała juniorskie medale mistrzostw świata w klasie Laser 4.7, ale po „przesiadce na Radiala” jej wyniki były nieco słabsze. Tymczasem w Gdyni od początku spisywała się znakomicie, tocząc bardzo zacięty pojedynek ze swoją rodaczką, broniącą tytułu mistrzyni świata, Chiarą Benini Floriani oraz Cypryjką Marileną Makri. Te trzy zawodniczki zmieniały się na czołowych pozycjach, ale ostatecznie to della Valle cieszyła się ze złotego medalu.

Z Polek najlepiej zaprezentowała się Lilly May Niezabitowska. 17-letnia reprezentantka Jacht Klubu Kotwica Tarnobrzeg uplasowała się na 10. miejscu, a niewiele dalej, bo na 16. pozycji regaty zakończyła Julia Rogalska (Giżycka Grupa Regatowa). Pełne wyniki TUTAJ.

– Jestem zadowolona ze swojego startu, bo w Gdyni miałyśmy bardzo wymagające warunki do żeglowania. Ścigałyśmy się zarówno w bardzo silnych wiatrach, w średnich, jak i słabych, były fale, prąd, więc trzeba było pokazać pełnię swoich umiejętności, by żeglować w czołówce. Poziom był bardzo wysoki, startowały tutaj zawodniczki biorące udział w igrzyskach olimpijskich, zatem była też doskonała okazja do nauki. Zebrane doświadczenie na pewno zaprocentuje – mówi Lilly May Niezabitowska.

W mistrzostwach świata U-21 w olimpijskich klasach Laser (ILCA 7) i Laser Radial kobiet (ILCA 6) wystartowało ponad 200 żeglarzy i żeglarek z 36 krajów.

– To kolejna impreza rangi mistrzowskiej w klasie Laser w Polsce w ostatnim czasie. Rok temu w Górkach Zachodnich zorganizowaliśmy mistrzostwa Europy seniorów, a teraz w Gdyni mistrzostwa świata do lat 21. Co ważne, obie te imprezy przejęliśmy na ostatnią chwilę od innych organizatorów, którzy nie byli w stanie ich zorganizować z powodu pandemii – zauważa Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezydent World Sailing. – Po raz kolejny udowodniliśmy, że można na nas liczyć i pokazaliśmy światu, że w krótkim czasie można w sposób profesjonalny i przede wszystkim bezpieczny zorganizować regaty rangi mistrzostw świata – kończy.

źródło/ fot. Gdynia.pl

Zobacz podobne

Program Miecznik wyzwaniem dla Marynarki Wojennej i przemysłu

BS

Niemiecka fundacja związana z Nord Stream mogła być pomysłem Rosji

KM

Senat odrzucił projekt nowych sankcji na Nord Stream 2

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie