Polski Portal Morski
Aktualności

Zbliżają się 62. regaty Gdynia-Władysławowo-Gdynia

W dniach 4-5 września na wodach Zatoki Gdańskiej i Bałtyku południowo-wschodniego odbędzie się już 62. edycja regat Gdynia-Władysławowo-Gdynia o Puchary Przechodnie Przewodniczącego Rady Miasta Gdyni oraz Prezesa Ligi Obrony Kraju. Organizatorem imprezy jest Jacht Klub Morski Gryf w Gdyni.

Zawody zaliczane są do Morskiego Żeglarskiego Pucharu Polski, Pucharu Bałtyku Południowego oraz Pucharu Zatoki Gdańskiej.

– Zapraszamy na regaty, które wcale nie są łatwe – zachęcają do udziału przedstawiciele Gryfa. – Późna pora roku, nocny wyścig, dość długa trasa, okrążanie półwyspu i prądy, powodują, że trzeba się wykazać wieloma umiejętnościami, aby zająć dobre miejsce. Ale za to jaka satysfakcja!

W rywalizacji może wziąć udział każdy jednokadłubowy jacht morski zdolny do żeglugi na akwenie regat. Przewiduje się trzy klasy: ORC, KWR, Turystyczna. Do tej pory zgłosiło się 4o jachtów – 21 w ORC, 13 w Turystycznej i 6 w KWR. W klasie ORC zostanie utworzona dodatkowa klasyfikacja dla załóg dwuosobowych. Każda jednostka może startować tylko w jednej klasie. W latach 2014-2020, pomijając rok 2017, były to najliczniej obsadzone regaty w klasie ORC w Polsce.

– Nie są to aż tak wymagające regaty jak Bitwa o Gotland czy regaty o Puchar Poloneza, natomiast są bardzo trudne taktycznie – mówi Tomasz Konnak z JKM Gryf Gdynia. – Wynika to z faktu, że warunki panujące na trasie zawodów o tej porze roku są mało przewidywalne. Chodzi o prądy płynące w obu kierunkach oraz wiatr. Mogą być zupełnie inne na wodach Zatoki Gdańskiej, a inne po minięciu Półwyspu Helskiego. Dodatkowo jeszcze – załogi płyną w nocy, co nie jest częste. Uważam, że to jedne z najtrudniejszych regat w Polsce.

Na liście startowej znajdują m.in. Zbigniew Gutkowski (Jachtklub Stoczni Gdańskiej), Jerzy Brezdeń (JKMW Kotwica Gdynia) czy Szymon Kuczyński, którzy zajęli czołowe pozycje w odbywających się w miniony weekend regatach o Puchar Obrońców Westerplatte.

Zgłoszeń do regat Gdynia-Władysławowo-Gdynia należy dokonać przez wypełnienie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie organizatora. Uroczyste wręczenie nagród triumfatorom 62. nocnego wyścigu do Władysławowa i z powrotem zaplanowano na piątek 10 września w siedzibie JKM Gryf Gdynia.

Program regat

Sobota 4 września
godz. 8.00-15.30 – Pomiary kontrolne i inspekcje w godzinach 8.00-15.30
godz. 18.00 – start do wyścigu

Piątek 10 września
godz. 18.00 – uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród (siedziba organizatora)

Źródło/fot.: https://zeglarski.info/artykuly/zblizaja-sie-62-regaty-gdynia-wladyslawowo-gdynia/

Zobacz podobne

Rząd inwestuje w polski przemysł obronny

BS

Polferries zacieśnia współpracę z Uniwersytetem Morskim w Gdyni

BS

Eksperci badają dno Bałtyku przed rozpoczęciem budowy morskiej farmy wiatrowej Baltica 1

BS

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie