Polski Portal Morski
Aktualności Ważne Żegluga

Największy na świecie kontenerowiec przepłynął Kanał Sueski

Największy na świecie kontenerowiec Ever Ace o długości 400 metrów po raz pierwszy przepłynął Kanał Sueski, poinformowała w sobotę administracja kanału.

„Kontenerowiec Ever Ace, który pobił rekord w liczbie kontenerów – 23 992 – po raz pierwszy przepłynął Kanał Sueski w składzie kolumny południowej”, głosi otrzymany przez Sputnika komunikat prasowy. Długość statku wynosi 400 metrów, szerokość – 61,5 metra, maksymalna wyporność to około 235 tysięcy ton.

Statek opuścił stocznię w tym roku i pływa pod flagą Panamy. Statek płynie z ChRL do Niderlandów i należy do firmy Evergreen, której kontenerowiec zablokował ruch na Kanale Sueskim na sześć dni w marcu. Według danych administracji kanału w 2020 roku przez kanał przepłynęło 210 statków firmy, a od początku tego roku już 145 statków Evergreen, jednego z największych klientów kanału.

Zgodnie z tradycją na statek weszło dwóch najbardziej doświadczonych pilotów kanału i wręczyło załodze pamiątki na cześć pierwszego przepłynięcia.

„Przepłynięcie największego na świecie kontenerowca świadczy o zaufaniu społeczności żeglarzy w zdolność Kanału Sueskiego do przyjęcia obecnych i przyszłych generacji tego typu statków. Kanał jest w stanie pomieścić 100% światowej floty kontenerowej dzięki nowemu korytu”, powiedział szef administracji kanału Osama Rabia.

źródło https://pl.sputniknews.com/ fot.vesselfinder

Zobacz podobne

Ćwiczenia załadunku rakiet w gdyńskim porcie wojennym

AB

Holownik Semko w porcie w Świnoujściu

Autor

„Takie znaleziska zdarzają się bardzo rzadko”. Wrak samolotu odnaleziono na dnie Zalewu Szczecińskiego

KM

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie, aby poprawić Twoją wygodę. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej

Polityka prywatności i plików cookie